61reis54 @ gmail.com

İnsanlar daha iyi yaşam sürdürebilmek için çalışır didinirler. Her kazandıkları paranın onları daha müreffeh ve huzurlu yaşatacağını düşünürler. Daha çok para daha çok mutluluk, daha çok sağlık sanırlar. Parayla her kapıyı açacaklarını ve her güzel şeyi alacaklarını düşünürler...

Elbette haklılık payları vardır...

Elbette bazı şeyler için bu para denilen şey gereklidir...

Elbette geçim standartlarını parayla yükseltebilirler....

Parayı ve serveti yok sayacak değilim. Fakat tüm mutluluğun anahtarı olmadığını anlatmak istiyorum...

Hele hele şu günlerde paranın fazlasının bi işe yaramadığını görüyoruz. Çok para kimseyi virüsten korumuyor. Çok paran olsada harcayacağın tüm lüks mekanlar kapalı.Elinde, cebinde yada hesabında çok kağıt parçası olmasının bu günlerde bir anlamı yok. Dünyanın en zengini bile bu illet karşısında çaresiz ve savunmasız. Belkide bir miktar sağlık için servetinin büyük bölümünü verecek yüzlerce zengin vardır.  Bu küçücük virüs kralıda köleyide aynı hızaya getirdi. Demekki geçimine yetecek paradan fazlasına hırs yapmamak ve olmayanla paylaşmak gerekiyor.

Ben bedava olan şeylerden bahsetmek istiyorum. Şu elimizin kiri az ötede dursun.

Mesela SEVGİ bedava, tüm çevrenizi doya doya sevebilirsiniz. Düşünsenize bir dostunuza bir arkadaşınıza dayasıya sarılamamak ne büyük ızdırap. Bu virüslü günlerde daha iyi anladık. Dünyalara değmez mi? Doyasıya sarılmak....

Tebessüm müslümanın zekatıdır demiş peygamber efendimiz. Hiç bir masrafıda yok yani bedava. Hemde zekat vermiş oluyorsun. Tıpkı tebessüm gibi selam vermekte bedava. Bunların ikisini bir arada düşünsene! Tanı yada tanıma karşındakine tebessüm ederek vereceğin selam karşındakini nasılda mutlu eder. Ne güzel şeydir selamlaşmak. Allah’ın selamını rahmetini karşındakine dilemek. Ne yüce bir davranıştır. Hele tebessüm ile taçlandırdın mı tadına doyum olmaz...

Hoşgörüde bedava. Birbirimize karşı hoşgörülü olsak. Hatasını hoşgörsek , kusurunu hoşgörsek, eksiğini fazlasını hoşgörsek ne güzel olur aslında. Hoşgörülü olmak aynı zamanda dedikoduyuda engeller, nifak tohumu ekmeyide engeller. Aynı zamanda karşımızdakinin hakkına hukukunada sahip çıkarız hoşgörü ile. Ne güzel demiş Yunus ata “yaradılanı yaratandan ötürü hoş görmek gerekir.”

Koruyup kollamakta bedava. Yetimi, mazlumu, yaşlıyı, engelliyi, kadını ve doğayıda korusak kollasak ne güzel olur dimi. Hele dilsiz hayvanları korumak kollamak insanlık görevidir.

Daha neler var neler hepsi bedava...

Güzel söz söylemek BEDAVA...

Güzel huy edinmek BEDAVA...

Güzel yürekli olmak BEDAVA...

İyi dileklerde bulunmak BEDAVA...

İyi kul olmak BEDAVA...

Yani lafın kısası iyilikten ve güzellikten yana olan her şey BEDAVA.

Yarından tezi yok çevremizdeki bu bedava amellerden sahiplenelim. Yaşadığımız dünyayı hem kendimize hem çevremize daha yaşanılır yapmak elimizde hemide bedava.

İyilik, hoşgörü ve rahmet ayı olan mübarek Ramazan-ı Şerifin Türk-İslam alemine huzur sağlık ve mutluluk getirmesini yüce yaradandan niyaz ediyorum.

Sağ kalın sağlıcakla kalın....