61reis54 @ gmail.com

Sadakat insanoğlunun en yüce vasıflarından biridir. Ve tabiki en çok imtihan olduğu şeydir. Hayatın her evresinde lazımdır sadakat. Aileden tutunda arkadaşlık ilişkilerine, vatan sevdasından Allah aşkına kadar olmazsa olmazdır sadakat...
Günümüzde pek geçerli akçe olmasada, hatta sadakatsızlıkta çığır açanların bile beklediği güzel bir haslettir sadakat.
Hak eden hak etmeyen herkes karşısına çıkan ilk kişiden sadakat bekler.
Oysa sadakat dinimizdede çok kıymetli bir huydur. Zira; Rasûlüllah; aralarında akrabalık ve alış-veriş münasebeti bulunmadan Allah sevgisi ile O'nun yolunda sadâkatle birbirlerini sevenlerin derecelerine peygamberler ve şehidlerin gıbta edeceklerini anlatarak şöyle buyurmuştur: "Vallahi, onların yüzleri nurdur ve nur üzerindedirler. İnsanlar korktuğu vakit onlar korkmazlar, insanlar mahzun oldukları vakit onlar mahzun olmazlar. Haberiniz olsun ki, Allah'ın gerçek dostları için korku yoktur, onlar üzülmeyeceklerdir de" (Ebû Davûd'dan, et-Tâc, V, 83).
Ama dedik ya günümüzün maalesef geçerli akçesi değildir. Günümüzde menfaat ve yalakalık sadakatın çok çok önüne geçmiştir. Nefsimizi okşayan güzel sözlü bu insanları daha çok sevmişizdir ki bu çok acı bir durumdur.
Sadakat sınavında hep sınıfta kalmışız. Varsa yoksa menfaat çıkar ilişkilerine insanlığımızı teslim etmişiz. Şöyle bir bakın etrafınıza, kaç kişi sadakat ile var hayatınızda. Eminim bir elin parmaklarını geçmez.
Dünyanın kurulduğu günden bu güne sadakat ve sadakatsızlık yön vermiştir dünyaya. Sadakat her güzelliğin yaşanmasına sadakatsızlıkta hep hüsrana vesile olmuştur.
Hz. Adam babamızı cennetten kovduranda sadakatsızlık değilmidir?
Yada Hz. Hüseyin ile Kerbela’da susuzluktan ölmeye talip olmak yüksek sadakat değilmidir?
Aziz vatan için binlerce yıldır oluk oluk kanlarını akıtan şühedalar sadakatın değilde neyin göstergesidir?
Allah davası uğruna toprağa düşen beşbin ülkü şehidi sadakatın güzelliğini görmemize yetmezmi?
Tarihin tüm başarılarında sadakatın izlerini görürüz. Sadakat ile yücelen devletler adından bahsettirir,aksi durumda yerle yeksan olan yüzlerce devlet hatta yok olan onlarca millet vardır.
Sadakattır bizi cennete ulaştıracak anahtar. Sadakattır bizi güçlü devlet yapacak haslet. Sadakattır yuvamızdaki huzur, sadakattır dostluğumuzdaki güven.
Geçici dünya nimetlerine kapılıp yok etmeyelim bu yüce duyguyu. Pirim vermeyelim menfaat ve çıkar sevdalılarına. Ahbab-çavuş ilişkileri yok etmesin hasletlerimizi.
Türk töresine, yüce islam dinine uygun bir yaşam sürelim, sürmeye çalışalım şu geçici dünya hayatımızda. Yaradanda memnun olsun bizden,atalarımızda...
Mekanı cennet Ziya Paşa’nın şu muhteşem sözleriyle yazıma son vermek istiyorum.
“İnsana sadâkat yaraşır görse de ikrâh Yardımcısıdır doğruların Hazret-i Allah”.
Sağ kalın sağlıcakla kalın...