61reis54 @ gmail.com

Belki dikkatinizden kaçtı.

Belki sürmanşet haber olamadılar.

Belki küçük hediyelerle geçiştirildiler.

Fakat bu güzel insanlar ilçemizin adını gerek Türkiye’de gerekse uluslar arası arenalarda başarıyla duyurdular.

Belki sporcuları az çok duydunuz. Fakat bu işin mutfağında olan maddi manevi bu çocuklar için koşturan hocaları asıl taktiri ve tebriği hak ediyor. Bir sporcu velisi olarak hocalarının yaşadığı sıkıntıları çok iyi biliyorum. Kapı kapı dolaşıp çocukları müsabakalara getirebilmek adına nasıl çırpındıklarını, nasıl para bulmaya çalıştıklarına yakinen şahitim. Acaba bu Hocalara gerek iş adamları gerek Hendek esnafı gerekse Hendek’i idare eden mülkü amirler yeterince sahip çıkıyorlar mı? Sanmam. Elbette elini taşın altına sokan ve her türlü destek olan, olmaya çalışanları da biliyorum ve takdir ediyorum. Keşke ilçemizi idare edenler bu hocalarımıza daha çok sahip çıksalar. Onlar istemeden “bir sıkıntınız bir ihtiyacınız varmı” diye sorsalar. Bizde bu köşeden minnetlerimizi, şükranlarımızı belirtsek.   Bu eli öpülesi hocalardan, sporcularından ve başarılarından biraz bahsetmek istiyorum.

NURKAN KAYACIK

Yaklaşık bir yıl önce yine bu köşede “bir yiğit adam” başlıklı bir yazı yazmıştım. Nurkan hocanın ilçemize verdiği hizmetleri dile getirmiştim. Zor şartlarda neleri başardığını yazmıştım. Daha üç gün önce büyükler Türkiye Karate şampiyonasında dört tane final ve bir üçüncülük maçına çıktılar. On finalin dördünde Hendek varsa bu işin boyutunun büyüklüğünü görmek lazım. 81 il 957 ilçeden oluşan ülkemizde on finalin dördünü Hendek’li sporcular yapıyor. Bunun mimarı sn. Kayacık ve ekibidir.  Ve bu dört finalden; Kerem Ali ZEREN, H.Beyza ÜNLÜSOY birinci, Doğan ATEŞ, Aslıhan AYGÜNEŞ ikinci olarak ayrılıyor. Hendek için bundan daha gurur verici ne olabilir. Şu anda Büyükler Karate Milli takım kampında olan Büşra TOSUN’u da unutmamak gerekir. Hatta üçüncülük maçını kıl payı kaybeden Ümit ATIŞ da taktiri ve tebriği hak ediyor. Var olun çocuklar teşekkürler Nurkan Kayacık.

Bitmedi…

On ile ondört yaş grubuyla ÇEK CUMHURİYETİ’nde yapılacak olan uluslar arası turnuvaya katılmak için yarın yola çıkıyorlar. Bizler birbirimizi yerken bu minik yürekler ilçemiz adına müsabakalara çıkacaklar. Kaçımızın haberi var? Kaçımız bir ihtiyacınız var mı diye sorduk? Bu günden erkeni yok, gelin bu gençlere sahip çıkalım. Beklide yarınlarımız daha güzel olur. Daha güzel bir Hendek bırakırız ardımızda…

SEFER SARI

Hendek Güreşine büyük katkıları olan Sefer hocamızdan da bahsetmek istiyorum. Güzel ilçemizin adını duyuran bu kardeşlerimizde taktiri hak ediyor. Zafer BAŞAR, Ebubekir YILMAZ, Suat AYDIN, Ali YILDIRTAN, Oğuz BİRİNCİ, Rıza YETİM, Ahmet Buğra GÜNEŞ, ve Ali Rıza ALBAYRAK hocalarım da ayri ayri taktiri ve teşekkürü hakediyorlar.Dar olanaklarla ilçemizi büyük başarılara taşıyorlar. Daha on gün önce Yıldızlar Balkan şampiyonasında iki final yapmak. 80 bin nüfuslu bir ilçe, dikkat buyurun Balkan şampiyonasında iki final yapıyor. Ve Mükremin AKTAŞ Balkan şampiyonu, Serhat KIRIK’ta balkan ikincisi oluyor. Bir çoğunuz gibi bende bu işin mutfağında olanları tanımam. Verilen mücadeleleri bilmem. Millet olarak sadece başarıyı gördüğümüz için nasıl olduğunu düşünmeyiz. Hep çocuklarımızın kötü alışkanlıklara bulaşmamasını isteriz. Ama bunu yapanlara gereken desteği vermeyiz. Taşın altına elimizi koymaktan kaçınırız. Taşın altına bedenini koyan hocaları ve onlara destek olan bir avuç insanı da görmezden geliriz. Hendek Güreş İhtisas kulübünün başkanı kıymetli kardeşim Harun KAYNAK beyefendiyi de unuttum sanmayın. Yıllardır tanıdığım bu kardeşimin spor ve sporcuya verdiği değeri iyi bilirim. Elbette bu hocalarımızın yardımcı hocalarının da emeklerini inkar edemeyiz. Spor aşkıyla yanan bu gönüller olmasa hepimizin çocukları kafe köşelerinde yada batakhanelerde zararlı madde alma kuyruğunda olurlardı. 

Ülkemizde sayısı hızla artan uyuşturucu madde kullanımını ancak spora vereceğimiz destekle engelleyebiliriz. Daha ahlaklı bir nesil yetiştirmenin yolu eğitim ve sporla olur. Bu yüzdendir bu hocalarımızın kıymetini bilmemiz gerekiyor ve destek olmamız gerekiyor. Karınca kararınca misali hepimiz taşın altına elimizi koymalıyız.

Belediyemizin  çağın şartlarına uygun her mahalleye antrenman salonları ve minyatür sahalar yapması gerekir.  Böyle bir çalışmanın belediyemize yük olacağını düşünmüyorum. Sağlıklı bir nesil yetişmesi belediyelerin sorumluluk alanlarındandır.

İleriki yazılarımda İdris DEMİR, Murat YİĞİT, Murat TOKAT ve Yaşar YARICI hocalarımdan da bahsedeceğim.

Son olarak geçtiğimiz Pazar günü “Özel Eğitime Muhtaç Çocuklar” için koşulan “39. İstanbul Maratonun da” ilçemiz adına 42 km koşan sn. Aykut DUMAN, Sencer ODABAŞ, Zafer KAYA ve Maksune DEMİR’e teşekkür ediyorum. Böyle anlamlı bir koşuda ilçemizi temsil etmeleri büyük onur ve gurur verici. Öyle koca yürekleri taşıyan ayakları dert görmesin diyorum.

Bir dahaki yazımda buluşmak dileği ile ALLAH’a emanetsiniz…