61reis54 @ gmail.com

Dedelerimiz ninelerimiz hep anlatırdı. Dün geldim bugün yaşıyorum yarın gideceğim diye. O yüzden adına üç günlük dünya demişler.

Evet, üç günlük dün bugün yarın...

Yaş kemale erince daha iyi anlıyoruz. Dünü bugünü yarını...

Dün ne yaptıysak hayata dair bugün onu yaşıyoruz yarın o çıkacak karşımıza bu kadar basit. Dün katlettiğimiz doğa bugün bize acılar yaşatıyor yarın yaradana hesap vereceğiz. Dün güçlünün ezdiği mazlumların bedduası bugün bütün sınıf farklarını ortadan kaldırdı, herkes aynı acıyı aynı kaderi yaşıyor. Bir virüs illeti hazır ola geçirdi insanlığı. Peki yarın o bedduanın gerçek sahibinin huzurunda nasıl hesap vereceğiz.

Dün dünyayı yönetme peşinde olup milyonlarca mazluma hayatı zehir edenler, bugün çaresizliklerini dünyaya haykırıyorlar. Yarın zebanilere nasıl anlatacaklar dertlerini. Dün gücün esiri olanlar bugün ne kadar güçsüz olduklarını anladılar, yarın hiç olduklarını görecekler. Dün fakiri fukarayı tanımayıp yok sayanlar bugün yardım etme yarışına girdiler. Keşke dün yapsaydılar da yarın huzuru mahşerde rahat edenlerden olsaydılar. Elbette burada yediği lokmayı bölenleri paylaşanları ayrı tutuyorum. Dün hastanelerde doktor dövenler hemşire dövenler bu gün sağlıkçıları alkışlıyor. Daha durun yarın kul hakkıyla hesaba çekileceksiniz.

Dünyamızı kasıp kavuran Kovid-19 virüsü hepimizin daha çok düşünmemize vesile olması lazım. Müslümanlar olarak Eşref-i mahlukat sıfatına haiz olmamız gerekliliğini anlamalıyız. Kul hakkına riayet etmeliyiz, fakiri fukarayı, yaşlıyı engelliyi, kadını güçsüzü kollamalıyız. Bir ders almalıyız. Sevginin hakim olması için bir ders.

Evlatlarımızı bilimde fende dünya ile yarışacak imanlı vatansever olarak yetiştirmeliyiz.

Yoksa...

Üç günlük dünyayı beyhude işgal etmiş oluruz.

Dün bugün yarın. Üç kelime beş hece ne kadar uzun sizce?

Dününüz hayırlı, bugününüz sağlıklı, yarınınız cennetlik olur inşallah.

Gönüllerimize bereket ve rahmeti getiren, 11 ayın sultanı Ramazan’ın müjdecisi olan Berat Kandilini tekrar idrak etmenin sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu gibi mübarek gün ve geceleri değerlendirebilmeli, dolu dolu yaşamalıyız. Rabbim bir daha ki Berat kandiline de huzur, mutluluk, birlik ve beraberlik içinde ulaşmamızı nasip etsin. Bu vesile ile tüm islam âleminin Berat Kandilini kutluyorum.

Sağ kalın sağlıkla kalın....