Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı Toprak Haftası ile ilgili yaptığı açıklamada; “Yaşamın devam edebilmesi için tüm canlıları bünyesinde barındıran toprak doğal döngünün kaynağıdır. Bu nedenle toprağı korumalı, her şeyden daha çok sahip çıkmalıyız” dedi.

Bir avuç toprak bin yılda oluşuyor

Adem Sarı, tarım topraklarının amaç dışı kullanım, erozyon, çoraklaşma, aşırı gübre kullanımı gibi nedenlerle kaybedildiğine dikkat çekerek, “Çoğu zaman toprağın günlük yaşamımızdaki rolünü görmezden gelerek sınırsız bir kaynak gibi kullanıyoruz. Birçoğumuz binlerce yılda oluşmuş toprağın çok kısa sürede kaybedildiğinin farkında değiliz. Oysa aldığımız her nefesteki oksijenden, içtiğimiz her yudum suya, yediğimiz her lokmadan, kullandığımız tıbbi ilaçlara kadar her şey topraktan geliyor” dedi.

Geleceğimizi teminat altına alabilmek için yarınları düşünmeliyiz.

Adem Sarı, “Açlığın, yoksulluğun, eşitsizliklerin yaşandığı dünya da ülkemiz sahip olduğu zengin toprak varlıklarını çok iyi korumak ve geleceğe aktarmak durumdadır. Bu nedenle üretim faktörlerini korumak, sürdürülebilir kullanımını sağlamak ve insanoğlunun hor kullanımından alıkoymak herkesin ortak sorumluluğundadır. Gelecek nesillere yaşanılır bir dünya bırakmak ümidiyle tüm halkımızın Toprak Bayramını kutluyorum" ifadelerini kullandı.