Toplantıya katılan kadınlara Ticaret İl Müdürlüğü ve Trendyol firması yetkilileri sunum yaparken, kadın istihdamı için önemli adımlar atan Murat Kaya’ya da milletvekilliği seçimlerinde kadınlardan destek geldi.

YOĞUN KATILIM

Geyve İlçesi’nde bulunan Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘ Sakarya’yı Kadın Kooperatifleri Başkenti Yapma Projesi’ toplantısına çok sayıda Kadın Kooperatifi, Kadın Girişimci Derneği ve kadın girişimci ile AK Parti Milletvekili Adayı Murat Kaya, Geyve Belediye Başkanı Metin Atalay, Sakarya Ticaret İl Müdürü Emre Atmaca, Trendyol Marmara Bölge Müdürü Umut Soykan katıldı. Gerçekleştirilen kahvaltı sonrasında selamlama konuşması yapan Geyve Belediye Başkanı Metin Atalay, “Bugün burada çok önemli bir proje için buluştuk. Bildiğiniz üzere; Geyve’de başlattığı başarılı projeler ile Genel Merkezimiz ve Cumhurbaşkanımızın dikkatini çeken ve hizmetlerinin katlanarak artması için milletvekilliği uygun görülen Murat Kaya’nın bıraktığı başkanlık koltuğuna oturarak sizleri burada ağırlamak benim için büyük onur. Bugün buraya gelen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

“BİZLER DE VARIZ”

Kadın girişimcilere her anlamda destek olacaklarını belirten Sakarya Ticaret İl Müdürü Emre Atmaca, “Hızla büyüyen bir ekibiz. Kadın Kooperatiflerini bir üs gibi burada topladık ve onlara her anlamda desteklerimizi veriyoruz. Çoğu kadın girişimciye yüzde 75 oranında destek veriyoruz” dedi. Davete katılan kadın girişimciler adına konuşan Sakarya Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Nagihan Aygün, “Murat Bey’e çok teşekkür ediyoruz. Şehrimize ve tüm ilçelerimize yayılan bu güzel proje için emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Bizim de anlatacaklarımız, projelerimiz var ve bu anlamda bizler de artık sizlerle birlikteyiz” şeklinde konuştu.

“PROJELERİMİZİ HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Hazırladığı projeyle ilgili tüm programları takip eden AK Parti Sakarya Milletvekili Adayı Murat Kaya, kadın istihdamına yönelik ilk adımı atmanın gururunu yaşadıklarını ve ilk günden bugüne kadar yaşanan tüm gelişmelerde her zaman ileri dönük projeler hazırladıklarını belirterek; “Yıllardan beri bir yürüyüşümüz var memleketimize ve ilçemize hizmet etmek adına. Bunları da bir bir hayata geçiriyoruz. Hayatta ne yaparsanız yapın bir hikayesi olsun. Hikayesi olmayan hiçbir işin başarı şansı yoktur. Benim siyasette biraz tecrübem oldu. Yaklaşık 21 yıldan beri bu işleri yapıyorum. 14 yılda belediye başkanlığı yaptım ama yaptığımız işlerde hep farklı olmayı istedik. Belediyeciliğe de sadece altyapı, üstyapı olarak değil de bölgemize ve insanımıza katkı olsun diye başladık” dedi.

“ÖNCE GEYVE AYVASINI TANITTIK”

 

Başlayan ilk projede yapılan ilk hamlenin Geyve Ayvası’nın tanıtılması olduğunu belirten Murat Kaya, “Biliyorsunuz bu ilçe Sakarya’nın güneyi ve yemyeşil bir ilçe. Narenciye hariç her şey burada oluyor. Ben ticaretle uğraşan bir kardeşinizim. Yıllarca insanımızın ürünlerine katma değer sağlama adına çeşitli faaliyetler oluyordu. Ben de iş yerindeydim. Bana geliyorlardı. ‘Bir televizyon programına çıksak da Geyve Ayvasının ne kadar meşhur olduğunu anlatsak. Bunun için de profesörlere para versek.’ Sadece böyle bir bakış açısı vardı. Ben de dedim bu işi farklı hale getirelim. Altyapılar, üstyapılar olur zaten onları da yaptık. Yola çıkışımız ayvanın başkenti ama aslında sadece ayvanın başkenti değil. Ben bu ilçeyi ve bu ili Allah kaza bela vermezse farklı yerlerinde, farklı alanlarında başkent yapmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

“HEDEFLERİMİZ VAR”

Yalnızca Geyve için değil, Sakarya için de çok önemli hedefleri olduğunu belirten AK Parti Milletvekili Adayı Murat Kaya, “Bundan sonraki hedefim, ilçemizi tarım kooperatifi başkenti yapmak. Daha sonra kırsal turizm başkenti yapmak. Kadın girişimcilerin başkenti yapmak. Ama biz bu ili mutlak ve mutlak birkaç dalda başkent yapacağız. Tabii buranın hikayesi biraz farklı. İçinde bulunduğumuz bu tesis 2018 yılında yapıldı. Burası Geyve Belediyesi’nin çöplüğüydü. Tabii önümüzde geçtiğimiz yolsa Taraklı, Mudurnu, Beypazarı, Ayaş ve Ankara yani tarihi İpekyolu koridoru. Ben milletvekili adayı oluncaya kadar da aynı zamanda 27 belediyenin üyesi olduğu İpekyolu Belediyeler Birliği başkanıydım. Böyle katma değer bir yol ama bu yoldan geçerken sağınıza döndüğünüzde yanan bir çöplük görüyorsunuz. Geçerken de herkes şunu söylüyor, ‘Aaa Geyve’den geçiyoruz’. Tabii bu da benim biraz kanıma dokunurdu. Yaptığımız projeyle bu tesisi inşa ettik” dedi.

“KADIN İSTİHDAMINA ÖNEM VERDİK”

Yapılan tüm projelerde kadın istihdamına önem verdiklerini belirten Murat Kaya, “2009’da belediye başkanı olur olmaz ben burayı kapattım ve farklı bir çöp alanı buldum bu yoldan uzak. Daha sonraki yıllarda Sakarya kadın girişimci heyetimiz var, orda da SATSO’da arkadaşlarımız var. Bizim ilçemizde de 10 ay çalışan bir çiftçimiz var, kadın arkadaşlarımız var. Bunların ürettiği ürünlere bir katkı sağlayalım. Dedik ki biz ayva başkent sloganıyla çıkalım, ayvaya bir coğrafi işaret alalım. Turizm fuarlarına katıldık. Tabii benim umduğumdan daha hızlı ilerledi. 2017 yılında buranın ihalesini yaptık. Aslında 50 metrekare bir alan yapacaktık, 100 metrekare bir alan yapacaktık. Biz de dedik ki biz Türkiye’de yaşıyorsak büyük düşünelim. Buraya bir de imalat ekledik. İşte önüne böyle bir restoran koyduk, satış reyonu koyduk bu şekilde başladık. Tabii şu an burada 42 kadın kardeşim çalışıyor. Tabii sadece bunu mu yaptık hayır. Bir de yukarıda bir tesisimiz var. Orası 50 bin metrekare alanda. Orada da sizi ağırlamak isterim. Orada da 30 tane kadın kardeşim çalışıyor. Kadın istihdamına ciddi önem verdik” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’YE SATIŞ YAPIYORUZ”

 

Markalaşma sürecinin gelişimini ve satışlarda yaşanan talep patlamasını anlatan Murat Kaya, “Tabii markalaşınca GEYVA markamızı Sakarya Üniversitesi buldu. Olduk biz bir marka. Ufak tefek satışlar diye bekliyorduk, şimdi Türkiye’de 4 tane internet üzerinden satış yapan bir şirketimiz var. GEYVA şirketi. Bütün elemanlarımız bu şirket üzerinden çalıştırılıyor. Daha sonra bir de hızlı bir ticaret müdürü geldi Sakarya’ya. Dedi ki; ‘Başkanım Sakarya’da bir kooperatif yok şu işi bir hızlandıralım. Sizden de bir kooperatif kurmanızı istiyoruz.’ Biz de kadın kooperatifimizi kurduk. Şu anda 26 firmaya mal yapıyoruz. En son Fatih Belediyesi ile 1 milyon şişe ayva reçeli sipariş anlaşması yaptık. Yani yavaş yavaş bu iş Türkiye’de farklı yerlere doğru gidiyor, gelişiyoruz” dedi.

“MARKAMIZI BENİMSEDİK”

Geyve İlçesi başta olmak üzere tüm Sakarya’nın markayı benimsediğini belirten AK Parti Milletvekili Adayı Murat Kaya, “Böyle bir tesis kurduk. Biz markamızı sevdik ve beğendik. Tabii biz burada bu bahsettiğimiz üretici kadın arkadaşlarla malları da alıyoruz. Aslında yaptığımız biraz farklı bir yaklaşım. Bana ayvanın birinci kalitesi lazım değil. Yani ihracata giden ayvayla bizim bir işimiz yok. Vatandaşımızın genelde elinde kalan 3’üncü boy ya da 2’nci boy veya satamadığı ürünleri alıyoruz. Bir döngü oluşturduk burada. Onlar memnun, biz memnunuz. Bu ilçenin altyapı üstyapı işlemleri bitti. Restorasyon işlemleri bitti. Dedik ki bu yeterli mi yok değil. İlçemizden Antalya’ya kadar giden karayolu geçiyor. 14 vilayeti birbirine bağlayan bir yol. Tek yönde 26 bin araç trafiği var. Dedik ki marka olduysak ve bu ilçeyi farklı dalda marka yapacaksak hem insanları Geyve’de durdurmalıyız, Geyve’ye farklı bir katkı sağlamalıyız. Bunun için Orman Bakanımız buna destek verdi. Şu anda 1 Ocak itibariyle başladığımız Geyva Mola isimli tesisimizin startı verildi. İçinde İpekyolu Mutfağı olacak. Sakarya’nın da vitrini olacak” ifadelerini kullandı.

“SIRADAN BİR İŞLEYİŞ OLMAYACAK”

Belediyecilik anlayışının sıradan olmadığını ve 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimin ardından milletvekilliği çalışmasının da sıradan olmayacağını belirten Kaya, “Türkiye’de kadın kooperatiflerin başkenti olacaktır Sakarya. 6 Şubat’ta yaşadığımız depremlerden önce tüm milletvekillerine ve Valiliklere yazı yazdım ve tüm illerdeki kadın dernekleri ile kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünlere talip olduğumuzu ilettim. Türkiye’deki tüm kadın üreticiler burayla çalışmak isterlerse biz kapılarımızı açtığımızı belirttik. Zaten Sakarya’daki üreticilerin hepsinin kapısı burası. Biz burada sıradan bir belediyecilik yapmadık, bundan sonra da inşallah milletvekili olarak sıradan bir işleyişle karşınızda olmayacağız. Başta Sakarya olmak üzere ülkemiz için elimizden ne gelirse çalışacağız. Bu anlamda tüm ülkedeki kadın girişimcilere de destek olacağız” şeklinde konuştu.

TRENDYOL’DAN YÜZDE 80 İNDİRİM

Yapılan konuşmaların ardından Sakarya Ticaret İl Müdürü Emre Atmaca ve Trendyol Marmara Bölge Müdürü Umut Soykan girişimci kadınlara verilen desteklerle ilgili bir sunum yaptı. Bu sırada Murat Kaya’nın talebi üzerine kadın girişimcilere Trendyol üzerinde yapacakları işler ve e-ticaret anlamında desteklemelerde yüzde 80’lik indirim sözü alındı.