Hayat Arama Kurtarma Derneği 13-15 mayıs tarihleri arasında devam eden Kocaeli Üniversitesi Su Altı Topluluğu'nun organize ettiği bu yıl 19. su düzenlenen “Mavi Paylaşım’2022 Sualtı Sporları ve Bilimleri Toplantısı” nın 2. Gününde 2. Başkan Su Altı birimi sorumlusu Zafer Kaya, Kartepe Park Oteldeki sunumunda boğulma vakaları sonrasındaki arama kurtarma çalışmaları hakkında konferansa katılan öğrenci ve öğretim üyelerine seminer verdi.

Herkesin başına gelebilecek olan boğulma vakalarında Sakarya Nehrinin dalgıçlar için bile neden tehlikeli olduğunun nedenlerini açıklayan Kaya “Arama Kurtarmanın vakalardan sonra öneminin her geçen gün artmasının daha önemli olarak arama kurtarmacının felaketler gelmeden önce çevresini ve sevdiklerini bilinçlendirmesinin daha aslı bir görevi olduğunu belirtti.

Seminer sonu oturum Başkanından hediye ve plaketini alan Zafer Kaya, Hayat Arama Kurtarma derneğinin hem eğitim faaliyetlerinde hem de su altı arama kurtarma faaliyetlerinde önümüzdeki yıllarda daha fazla yer alacağını belirterek tüm paydaşlara teşekkürlerini iletti.