250 metrelik istinat duvarı Hendek’in içme suyunu koruyacak

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) ekipleri, şehrin alt yapısını güçlendirip, mevcut hizmetlerini geleceğe en güvenli şekilde taşımak için çalışmalarını sürdürüyor. Sel felaketinden etkilenen içme suyu iletim hatları, oluşturulan yeni projelerle güvenceye alınıyor. Hendek ilçesi Dikmen Mahallesi’nden geçen Aksu Deresi’ndeki “Hendek Ana İsale Hattı” tesisinin korunması için başlatılan çalışma tamamlandı.

 

Sel felaketinde zarar görmüştü

2019 yılında sel felaketinden zarar gören hattın, olası yeni bir afete karşı korunması için 5 farklı noktaya istinat duvarı inşa edildi. Dere üzerinde, isale hattının yer aldığı baraj noktalarına yükseklikleri 4 ile 8 metre arasında değişen 250 metre uzunluğunda istinat duvarı yapıldı. Yapılan bu çalışma sayesinde, bölge yerleşimi için tehdit oluşturan taşkınlar önlenirken, içme suyu hattı da güvenceye alındı.

 

“Doğal yönden her türlü tehdidi hesaplıyoruz”

SASKİ’den yapılan açıklamada, “Büyükşehir SASKİ olarak, şehrimizde halkımız en kaliteli içme suyunu ulaştırmak için kent genelinde projelerimize devam ediyor, tesislerimize her gün bir yenisini ekliyoruz. Bunların yanında doğal yönden oluşan her türlü tehdidi de göz önünde bulundurarak tedbir alıyoruz. Hendek ilçemizde daha önce sel felaketinden etkilenen Aksu üzerinde, yeni bir felaketin yaşanmaması için istinat duvarı inşamız tamamlandı. Bölgemize ve şehrimize hayırlı olsun” denildi.