Yeni bir yıla girerken iyisi kötüsü günahı sevabı ile bir yılı daha geride bırakıyoruz. Elbette bizim dinimizde yeni yıl kutlamak yâda Hristiyan kültürü ve inançlarına göre hareket etmek yoktur.
Ancak bir yılı geride bırakırken bir nefis mücadelesi yapmakta da fayda vardır.
Terbiye olmamış benliğimizin yani nefsimizin başımıza sardığı türlü belalar var. Bunlardan biri dünyalık emelleri yakın, eceli uzak göstermesidir. Sürekli dünyalık menfaatler, hazlar için hayal kurup, onları elde edeceği ümidiyle insanı oyalar. Param pulum, evim arabam, makam mevkiim, itibarım olsun diye ister durur. Sanki dünya sonu olmayan bir yermiş gibi daima bunlara dair planlar yapmakla günlerini geçirir. Bahanesi de vardır. “Dünya için bunlar da şart!” diye diye, peşinden kovalamakta olan ecelinin ciddiyetini kavrayamaz, ahiret hesabını idrak edemez.
Evet geride bıraktığımız yıllarda ya da yılda her birimiz nefis mücadelesi konusunda bir muhasebe yapmalıyız.
Birde siyasetin içinde bulunanalar ya da halka hizmet noktasında olanlar en çok ta kamu malının sevk ve idaresinde olanlar bu kaynakları nasıl kullandılar ve toplumun dertleri ve sorunları ile ne kadar ilgili politikalar ürettiler bunun değerlendirmesini yapmalıdırlar.
Kongreler milletvekili aday adaylığı sürecinin tüm partilerde kızıştığı şu günlerde meydanlarda aday adayları dolaşmaya başladı.
Liyakat, yeterlilik, vizyon sahibi insanların aday olması Hendeğimiz ve ülkemiz adına önemlidir.
Tüm partilerde Hendekli adaylar seçilebilecek noktalarda görmek istiyoruz. M. Bülbül, Ahmet Mercan, A. İnci vb.
Lakin siyasi hırs itibar rant için meydanlara düşmüş isimlerde oldukça fazla yer teşkil etmektedir.
İsim yapmak bir yerlerde adım duyulsun sonra iş takibi yaparım anlayışı ile yola koyulanlarda mevcuttur.
Hayır siyaset sadece birilerinin tekelinde olsun demiyoruz. Herkesin bir yerlere aday olma hakkı vardır. Ancak biraz neye talip olduğunu da tartıya koymalıdır. Üç kuruş para üç tane etrafında adam gören kendini dev aynasında görmemelidir.
İnsanların bir milletin sesi sözü ve temsilcisi olmadaki bu muazzam hevesini görünce şaşırmamak mümkün değil. Bu güven ve rahatlığı şaşırarak karşılıyorum.
Elbette delege, Genel merkezler, Genel başkanlar en doğrusunu bilir ve seçimi yapar.
ALLAH bizler hakkında ülkemiz hakkında hayırlısını nasip etsin.
Yeni yıl tüm insanlığa hayırlar getirsin. Allah nefsinin peşinden koşanlardan eylemesin.

Selam Saygı Dua İle