Farklı Bakış
Hendek Vadi Emlak

Değerli Hendek Haber okuyucuları  geçen hafta bu köşede yazdığımız Hendek Devlet Hastanesi ve Kaza Riski başlıklı yazımıza  gösterdiğiniz  ilgi ve yaptığınız teşvik edici yorumlarınız için teşekkür ederiz.

İlk yazımız sonrası hem Haber Hendek gazetesinde hem de diğer Hendek gazetelerinde önerilerimizi haklı çıkartan yazı ve görüntülerin yayınlanmasından sonra otoban bağlantı yolu hastane girişinde çalışmaların başladığını görmek bizi mutlu etmiştir.

Bu haftaki yazımızın konusu Hendek şehir içindeki durumla ilgili olarak gözlemlerimizi kaleme aldık.

Hendek ilçe merkezini, Cumhuriyet Alanı olarak kabul edersek Cumhuriyet Alanı bağlantısı olan bütün cadde ve sokaklar park edilen araçlar yüzünden trafik akışı kilitlenme noktasına gelmektedir.

Kilitlenen ve ağır işleyen trafik en çok çarşı esnafının işyerlerine mal sevkiyatını yapmasını güçleştiriyor. Bazı bölgelerimizde otopark yetersizliğinden, yaya kaldırımlarımız araçlar tarafından işgal edildiğinden, yayalarımız  zorluk yaşamaktadır.

Otopark sorununa kesin çözüm merkeze yakın alanlara otopark yapmaktır. Ancak bazı hemşehrilerimiz de evleri yakın mesafede olmasına rağmen araçlarını çarşı merkezine gün boyu bırakıp trafik akışını olumsuz yönde etkilemekten vazgeçmelidir.

Eski Cumhuriyet ilkokulunun bulunduğu alana yapılan açık otopark ihtiyaca cevap veremiyor. Üstü yeşil alan altı zemine doğru çift kat otopark olarak seçim sözü verilen Hendek’in bu ihtiyacı niçin ertelenmektedir.

         Kaymakamlık ve Hükümet Konağının olduğu bölgedeki trafik sıkışıklığını çözmek için Salı günleri hariç haftanın 6 günü kapalı olan Pazar yeri açılıp otopark olarak kullanılabilir.

Park sorununu aynı bölgede çözecek olan Rasim Paşa Camii altında yapılan otopark bir türlü bitmemekte, Caminin 4 tarafı her gün kazılıp genişletilmekte ve beton yığınına dönüşmektedir.  Amaç bu Camiyi ibadete açmak olsa toprağın altına gömülen beton paraları ile 2 tane daha Cami yapılırdı.  Özetle sorumuz şudur: Bu bölgeye Cami ve otopark mı yapılıyor yoksa yeni bir ticaret merkezimi ?

Merkez Büyük cami bahçesine zamanında diktikleri çınar ağaçları ile güzelleştiren ve bize gölgesinde oturmamıza vesile olan Ecdadımızdan Allah razı olsun.  Rasim Paşa Cami bahçesi de beton direklerle değil ağaçlarla donatılmalı, bahçesinde yeşil alan bırakılmalıdır.

Yerel seçimler öncesi yerel bir haber bülteninde yayınlanan Merkez Hendek büyük camii bahçesindeki bankamatiklerle ilgili bir eleştiri yazısı Hendek Belediye yöneticilerince dikkate alınmamıştı. Cami bahçelerindeki bankamatiklerle ilgili eleştiri yazıları ulusal medyaya yansıyınca, kamuoyunda  sansasyona dönüşünce ve Türkiye Büyük Millet Meclisine bile konu olunca Hendek büyük cami  bahçesinde ki bankamatikler  apar topar  kaldırılıp Zeki Cömert parkına  taşınmıştı.  Yanlışı yanlış ile düzeltmek yerine Zeki Cömert parkındaki ve Atatürk parkındaki bankamatiğin buralardan kaldırılmalıdır.  Diğer bankalarında Hendek Ziraat Bankasının yaptığı gibi dükkan kiralayıp bankamatiklerini  taşımaları ve bu çirkin görüntülere son vermeleri en doğrusu olacaktır.

 Bankamatiklerin bu çirkin görüntüsüne eş değer görüntü kirliliğini halkın nefes alma ve dinlenme yeri olan, yeşil alanların ve mevcut parkların  önünü duvar gibi kaplayan ilan-reklam panoları da derhal kaldırılmalıdır. Bir şehrin değerini o şehirdeki parklar ve yeşil alanlar arttırır ancak Hendek Belediyesinin parkların ön görünüm bölgelerine koyduğu ilan panoları parkların tüm güzelliğini alıp götürüyor.

Hendek Merkez Büyük Cami önündeki dev TV ekranı bir işe yaramadığı gibi cami bahçesinin güzelliğini kapatmaktadır. Bu dev TV ekranı ve altındaki işyeri taşınmalıdır.

İhtiyaç gibi görülen çay ocağı otopark tarafına taşınmalı cami bahçesi ticarethane olmaktan kurtarılmalıdır. Bu çirkin görüntüye son verilmesi için İlçe Müftülüğünün ve belediyemizin çözüm üretmesini bekliyoruz.

Yaptığımız eleştirilerin ve önerilerin Hendek’imizin güzelliklerine ve güzel insanlarına huzurlu bir ortam için katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

  Saygılarımızla,