s.b.pdr.93 @ gmail.com
Bezirgan Çelik

Ergenlik kavramı literatüre 1950’li yıllarda girmiştir. Ergenlik kelime anlamı ile’’değişim’’ demektir. Ergenliğin bir değişim olduğu konusunda büyük çoğunluk hemfikirdir. Fakat bu değişime bakış açısı ve yaklaşımda farklılıklar ve değişime yönelik akılarda berrak olmayan sorular vardır.

    Özellikle 2000’li yıllardan sonra ülkemizde bu konu ile alakalı ergenlik, sıkıntılı bir aşamadır, atlatılması gereken kriz dönemidir, hoşgörü ile yaklaşılmalıdır gibi algı toplum genelinde yerleşmeye başladı. Tabi bu görüşe’’ Yahu biz hiç ergen olmadık mı, biz de geçtik bu dönemlerden ama bütün bunların hiçbirini yaşamadık’’ tezi ile karşı çıkanlar var. Benim ise merak ettiğim 1950’lerden önce ergenlik yok muydu? Ergenlik kavramından bahseden kişi ergenliği keşfetmiş miydi yoksa icat mı etmişti? Ya da bütün toplumların gençlere verdiği  ismi tek çatı altında birleştirmiş miydi?En çok merak duyduğum konu ise biraz uzakta.Taaa M.çooook çoooook Ö.leri.Acaba o dönem ebeveynleri ‘’Bizim oğlan iyice mağarasına kapandı,önceleri hiç olmazsa bir iki av getirirdi,şimdi hiç insan içine çıkmıyor ne yapacağımızı şaşırdık’’diyorlar mıydı o zamanın bilgelerine?Çok mu geri gittik,o zaman biraz beriye gelelim.Asr-ı Saadet dönemine gidelim.Yüzlerce binlerce gencin Hz Peygamberin sözünden çıkmadığı döneme…Bugün asi,isyankar olarak gördüğümüz bir ergen o dönemde 10 yaşında  ilk genç Müslüman olmuş,bugün ekmek almaya bile gönderemez iken,o dönemde Muaz Bin Cebel isimli bir gencin 21 yaşında vali olarak bilmediği vilayete tüm benliği ile koşa koşa gitmesine hayretle bakıyorum.

   1400’lü yıllarda yaşayan Mehmet isimli bir gence de çok şaşırıyorum. Çocukluğundan beri tutturmuş Costantiniyye diye.Sonra etrafındakiler de bir ergenin lafına bakıp çağı kapatıp,yeni bir çağ açmışlar.Benim anlamadığım bu Mehmet’in yüzünde hiç sivilce falan çıkmamış mıydı?Arkadaşlarıyla geyik muhabbeti yapmaya ihtiyacı yok muydu yoksa asosyal miydi Mehmet?Düşünüyorum bir türlü işin içinden çıkamıyorum.

   Sanki birileri bize kocaman bir yalan söylemiş.Sizin gençlerinizde bir problem var.Onlara normal insanmış gibi yaklaşmayın,onlar farklı.Hem de çok farklı!Biz de inandık.İşin vahim olanı’’Ebeveynler,ergendir ne yapsa yeridir’’deyince gençlerimiz de inandı.Bu felsefede yaşantı sürmeye başladılar.Bize kimse karışamaz dediler.Hakikaten kimse de karışamadı.Sadece bu nesil nereye gidiyor diyebildik.Ama bana öyle geliyor ki bizde ahval böyle iken tabiri caizse birileri arka taraftan malı götürüyor.Geçenlerde Rohan Agrowel isimli bir ergenin 5 yaşında web sitei 12 yaşında sıfırdan robot yaptığını okumuştum.Buna da şaşırdım tabi.Hem de anne babası ile arası iyimiş bu çocuğun öğretmenlerine karşı da gelmiyormuş,nasıl oluyor anlamıyorum bu nasıl ergenlik…Bir de bizim İsmail’den bahsetmeden geçemeyeceğim.Ama bizim dediğime bakmayın İsmail ele gitti.Hani bu oyunun arkasında olan Amarika var ya oraya.Bizim İsmail orada şov yapmış,tüm Amarika onu konuşuyormuş,iyi havası varmış.17 yaşında Cincinnati Üniversitesi Bio Kimya bölümünden mezun olan en genç öğrenci olmuş.Adam zeki imiş olmuş işte diyebilirsiniz;ama bizim İsmail öyle demiyor.Diyor ki’’Ben de süper zeka ya da dahilik falan yok,farklı biri değilim sadece arkadaşlarımdan biraz daha azimli olabilirim’’İsmail bir yanlışlık olmasın ben farklı değilim,azimli olun falan.İsmail sen ergensin;gelgitlerin var,senin özel bir insan olman gerekiyor bunun içinde değişik saç modeli,fiyakalı kıyafetler,marjinal düşüncen olması lazım.Bir de mutlaka tiki konuşman gerekiyor.İsmail bu nasıl ergenlik,sende bir sorun olabilir tez vakitte senin psikolojik destek alman gerekiyor.

   Durum böyle değerli okurlar.Yazımın sonuna kadar sizlerin negatif bakmanıza neden olacak örneklerden bahsettiğimin bilincindeyim.Amacım birazcıkta olsa duruma ilişkin farkındalık oluşturmak.Tabi durum o kadar da vahim değil.Ülkemizde son yıllarda gençlere hak ettiği değeri verilmeye ve gençlere isabetli dokunuşlar yapılmaya başlandı.Gençler konusunda daha başarılı adımlar atabilmemiz için toplum olarak’’ergenlik’’ kavramının revize edilmesi gerektiğini düşünüyorum.