salkimoznurr @ gmail.com

Varsa umut açar en soğuk gecenin sabahında çiçekler,

Yeter ki taze tut inancını, var olma gücünü, işte o zaman bahar gelecektir yeniden...

Tarihin en büyük felaketine uyandık bir sabah.

Soğuk bir kış sabahı, alev alev yanan yüreklerimiz ve çareler içindeki çaresizliğimize ağladık.

Tek yürek olmayı çok iyi bilen milletimizle yine tek yürek olmak için el ele verdik.

Ama dedik ya bazen çareler de çaresiz kalabiliyordu...

Sözlerin bittiği bir felaketi gördük.

Sesimizi duyan yok mu sözleri bu kez enkazın altından yükseldi.

Sesinizi duyuyorduk; ama ne tarafa dönülse bir şey bekleyenler ve elinden bir şey gelemeyenlerin sessizliği vardı yüreklerimizde...

Umutlar tükeniyor, yardım etmek için seferber olunuyordu; ama bir gerçek vardı ki yıkım çok büyük ve acılar her dakika daha da büyüyordu. Umuda sığınmaktan başka yapacak bir şey kalmıyordu.

Sakaryalı olmak demek; 19 Ağustos 1999 Depremi yaşamış bir şehrin çocukları olmak demekti, kuşkusuz. O sarsıntıları, o yıkımları daha küçücükken tanımış olmanın tecrübesi vardı üzerimizde. Çadır kentte, çadırdan sınıflarda okul sıralarında yaşamıştık bir zamanlar. Bunun bilinci ile başlatılan yardım kampanyalarının mücadelesine giriştik güçlü bir şekilde. Onlarca yardım tırları hazırladık halkımızla. Kimin gücü neye yettiyse düşünmeden koşa koşa dolu dolu paketlerle geldiler yardım merkezlerine. Küçük kardeşlerimiz minik yürekleriyle destek mesajları yazdılar, hediye ettikleri oyuncakların paketlerinin yanına...

Evindeki battaniyesini, bebek elbiselerini, montlarını, botlarını ve en çokta sevgi ve desteklerini bıraktılar o kutulara. Deprem bölgesinden gelen ihtiyaç listesinde ne istenildiyse onu getirdiler bir bir yeter ki dediler yeter ki her şeye çare olsun bu destekler.

Bugün depremin üzerinden tam iki ay geçti. Bir çok yaralar ilk günkü kadar taze değilse bile hala kanayanlar vardı ve kanayan yaralara hala umut olmaya çalışanlar.

Hendek Belediyesi tarafından her yıl kurulan Ramazan çarşısında bu yıl açılan çay ocağı, geliri depremzedelere verilmek üzere gönüllüler tarafından hala umut dağıtmaya devam ediyor. Öncelikle bunu hayata geçiren ve bu dayanışmaya desteklerini hiç esirgemeyen Hendek belediye başkanı Turgut Babaoğlu ve beraberindeki gönüllü tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Sizleri de Ramazan ayı boyunca her akşam çarşımızda görmeyi ve geleceğimize umut vaad etmeyi temenni ediyoruz.

Bizler varsak umut,

Umut varsa gelecek vardır.

Hayırlı Ramazanlar...