Biz mi değiştik yoksa bizi mi değiştirdiler?

Nasıl bir insan olmamız gerektiğini,karakterimizin ne kadar güçlü olması gerektiğini biliyoruz ama uygulamalarda hata yapıyoruz.

Bu düşüncelerimi tabi ki gözlemlemelerime dayanarak söylüyorum.

Nasrettin Hoca nın “ye kürküm ye” fıkrası gibi günümüzde de insanları itibarlaştıran nereden edindikleri bile mechul varlıkları ve gösterişli hayatları diğer insanların gözünde daha önemli ve değerli oldu.Ne yazık ki birçok insanımız, kişilerin çalışkanlıklarına,karakterlerinin düzgünlüğüne ve düşündüklerinin önemine bakmadan o kişilerin karizmatik oluşlarına,şaşalı hayatlarına ve variyetlerine bakarak değerlendirmelerini yapmaktadır.

Bu tarz insanları en ön saflara hatta önemli makamlara getirilmesinde de şakşakçı,dalkavuk tabir ettiğimiz insanlar başrol oynarlar.Bu yazmış olduklarım bilgi mahiyetinde oldu ama maalesef günümüzün gerçekleri…

Atılımcı,çalışkan ve aldığı görevlere yüreğini koyan birçok kişiler de alışık olmadıkları daha doğrusu kaldıramadıkları bu ortamlardan uzaklaşmayı seçtiler.Ortalık “Para bende” diyenlere kürkünü giyenlere kaldı.

Gidişat doğru değil…

Böyle devam ettiği sürece sonumuz da hayırlı değil.

Bir Hendekli olarak,Hendek in çocuğu olarak bu yanlışlara sebep verenleri büyüklerimi görüyorum.

Kendi topraklarını ve doğdukları,büyüdükleri yerleri bırakarak en verimli zamanlarında başka illere dağıldılar.Çoğu miraslarını satıp gitti.

Bu ilçenin zahmetinden,işlerinden kaçarak daha rahat bir yaşam aramak için yurt dışına evlenenleri bile biliyorum.

Sen kendi memleketine sahip çıkmazsan elbet sahip çıkan birileri olacaktır.O kişiler de kendi rantını ,kendi malını artırmak için tabi ki idareleri eline alırlar.Sen de dönüp geldiğinde kimseye sözün geçmez.

Bunları yazarken inanın kendi büyüklerime de kızıyorum.Bizler de başka illerde büyüdük ve okuduk.Hala ailelerimizin birçoğu dışarıda.Dönmeyi de düşündüklerini sanmıyorum.Dönüşleri de Belediye mezarlığı olacak herhalde.

İşte kardeşlerim bizler ve bizim gibi düşünenler ellerini ayaklarını çektikleri sürece meydan her türlü oyunlara ve oyunculara kalacaktır

.Biz de kenardan oturup seyrederiz.

Amacım milliyetçilik yapmak ,insanları ayırmak değil.Amacım işin ehil kimselerin elinde olması.Anlatmak istediğim  ise işin ehli olanların çekilmemeleri ve bu işlere sahip çıkmaları gerektiğidir.

Allah a emanet olun…