ilhancanci @ gmail.com

Sakarya ve civarında yaz aylarında şehir merkezlerinde hatta gece karanlığında aniden karşımıza çıkan trafik canavarı pat pat..

Pat pat motorları, dizel su motorundan bozma çeşitli tarım işlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Halk arasında çıkardığı sesten dolayı ismi 'Pat pat' olarak kalmıştır. 

Her ne kadar düşük cc li olsa da torku yüksek olan pat pat motorlarının trafiğe çıkması yasaktır. Hatta trafikte tanımı dahi yoktur.

Tarım aracı olarak  tabir edilen pat pat motorları yüksek torku nedeniyle 60 km/h hızlara ulaşması sebebiyle yasak olmasına rağmen ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır. Pat pat motorları bu güne kadar bir çok ciddi yaralanmalı ve ölümlü kazaya sebep olmuştur.

 Yaz geldi; pat pat motorları trafiği tehlikeye sokmaya başladı bile.. Trafikte tanımı bile olmayan sadece tarım amaçlı kullanılan pat pat motorları yaz aylarında yolcu taşımacılığı, yük taşımacılığı ve hatta geleceğimiz olan çocuklarımız için gezi aracı olarak trafiğe çıkarak tehlike saçıyorlar.

 Geçen hafta Düzce’de 1 ölü, 4 yaralı; pazar günü Akçakoca’da 1 kişinin ölümüne sebep olması nedeniyle Düzce Valisi pat pat motorlarına el koyulması kararı aldı.

Düzce Valisi Zülkif Dağlı; Tarım aracı olan patpatlara, trafikte görülmeleri halinde kesinlikle müsamaha gösterilmeyeceğini, trafikte görülen patpatlara el koyulacağını ifade etti.

Mevcut durumda trafik ekipleri trafiğe çıkan tarım aracı pat pat sürücülerine cezai müeyyide uygulamanın dışında başka bir işlem yapamıyor. Kazaya sebep olan Pat pat motor sürücülerine ise hem adli işlem hem de trafik cezası kesiliyor.

Buradan yetkililere seslenmek istiyorum. Trafik canavarı olan pat pat motorları için lütfen önlem alalım. Şehir merkezlerinde cirit atmaya başlayan pat pat sürücüleri için en azından Düzce’deki gibi bir uygulama yerinde olacaktır.

Trafik kazaları başlamadan pat pat motorların trafiğe çıkması engellenmelidir. Zira kolluk kuvvetlerinin adli görevlerinin yanında önleyici görevleri de vardır.

Selam saygı dua

İlhan Cancı