“Eyvah! Burayada mı geldiler?”

Sözlerini pek çok kişilerden işittim zaten.

İnanın bu söz en kibarıydı.Kulaklarım daha kötülerini de duydu.Söyleyenlere cevap bile vermeye tenezzül etmiyorum.Çünkü;benim için mazlumun dini,dili,ırkı,geçmişi hiç önemli değil.

Geçen sene hristiyan Eka için ne yaptımsa,neye gücüm yettiyse,bu sene de Suriyeli Müslüman Bidur için de aynı çabayı harcadım.

Eka da mağdurdu,mazlumdu,derdini anlatamıyordu,ülkemizde hiçbir haktan faydalanamıyordu bir çıkış yolu,bir destek bekliyordu.Yardımseverlerimiz sayesinde kızını dünyaya getirdi.Kızının ihtiyaçlarını karşılayabildi.Bizler de bize sığınan,destek isteyen bir insana yardım edebilmenin mutluluğunu ve huzurunu yaşadık.

Eka bize çok şaşırmıştı.”Ben sizin gibi Müslüman görmedim.” dedi.

Ben de ona şaşırdım.”Bizlerin yaptığı zaten Müslümanlık.Bizler yaradılanı Yaradandan ötürü severiz.Bizi sana gönderen Rabbimdir.O gönderir biz hizmet ederiz. ” deyince çok hoşuna gitti.

Bu sene de  Bidur’ un kızı dünyaya geldi.Yine yardımseverlerimizin desteği ile onların ihtiyaçları karşılandı.

Bidur da bize şaşırdı “Ben sizin gibi Müslüman görmedim.” dedi.Halbuki Bidur Müslüman…

Dinimizin emirlerini biliyor,bir müslümanın neler yapması gerekteğinin kaynağını biliyor.Eka bilmiyordu, gördüklerine göre değerlendirmişti Müslümanlığı.

Ama Bidur ‘un asıl şaşırdığı müslümanım diyenlerin yaptıklarıydı.

Ya kardeşlerim…

Hala birilerine iyilik yaparken,yardımcı olurken öyle mi,böyle mi,şöyle mi diye düşünüyorsanız,bırakın yapacağınız da orada kalsın.

Bu nasıl bir tepki,bu nasıl bir düşünce asıl bu nasıl bir inanç…

Bazı insanlarımız öyle kelimeler sarfediyorlar ki…Ben artık onlara cevap bile vermiyorum.

Ecdadımız yüzyıllarca topraklarında nice başka milletlerin insanlarını bağrına basmış,fethettiği yerlerde onları kovmamış,yakın bölgelere kendi halkından topluluklar yerleştirerek birbirlerine kaynaştırmıştır.

Medine Halkı Mekke den gelenlere evlerini açmış,yemeklerini paylaşmış kardeşlerine sahip çıkmıştır.

Bunları biliyoruz da neden benim bir Hacı abim Suriyeli aileme evini veremiyor.Gerekçesi de diğer kiracıları rahatsız olursa evlerinden çıkarlar korkusu.O kira paralarını biriktir, seneye de hacıya gidersin abim.

Benim çalışan insanım da patronuna kızıyor.”Neden Suriyelilere iş veriyorsun?” diye.Patron ucuz işçi peşinde,çalışan rızıklarının kesildiğinin derdinde…

Ben “Rızkı veren Allah’ (C.C) tır.” diye biliyordum.Acaba onların inandıkları mı farklı.

Hep şikayet etmeyelim.

Tüm bu yaşadıklarımıza rağmen Rabbim karşımıza kaldığımız her zor durumda Hakk ‘ı bilen Hakk’a inanan  iyiliksever ve yardımsever kişileri çıkarıyor.

Yoksa  başkaları ne kadar “Reklam yapıyorsunuz ,sağ elin verdiğini sol el görmemeli.”diye akıl verseler de biz işimize bakarız.Takdir Allah’(C.C) ındır.

İnsan kendini bilmeli,çok düşünerek söylemeli,iyilikle hareket etmelidir.

Bunun faydası ergeç yine kendine olacak zaten.

Bizler kötü olana,zalim olana kızmalı tepki vermeliyiz.

Mağdurun ve mazlumun da elimizden geldiğince,gücümüzün yettiğince yanında olmalıyız.

Derdi insan olmayanın derdi bitmez,yüzü gülmez.Derdi insan olanın ise daima bir koruyucusu vardır.

Allah ‘a emanet olun…