Yaptığımız iş ne olursa olsun onu doğru; verdiğimiz sözü de şartlar ne olursa olsun mutlaka yerine getirmeliyiz.

İnsanlar bazen yapamıyacakları işler için tamam ben yaparım sözüyle karşısındakini kandırdım zannederler ama gerçekte kendi kendilerini kandırdıklarının farkında bile olmazlar. Makam ve mevkii sahibi olunca verdikleri sözleri hemen unuturlar. Hani büyüklerimiz ben Ankara’dan biriyle (…..) görüştüm. Benim işimi halledecek Dinleyende doğru söyle senin ne işin olduğunu sigara paketine yazmadı hemi derler ya. O da ya nereden bildin tıpkı senin dediğin gibi oldu der. Makama gelirken demek ki verdiği sözü bir boş kağıda yazmış, kağıdı ne işe yarayacak diyerek sonradan yakmıştır veya bir kenara atmıştır.

Adamın biri, bir haftanın yorgunluğundan sonra, pazar sabahı kalktığında keyifle eline gazetesini aldı ve bütün gün miskinlik yapıp evde oturacağını hayal ediyordu. Tam bunları düşünürken oğlu koşarak geldi ve parka ne zaman gideceklerini sordu. Baba, oğluna söz vermişti; bu hafta sonu parka götürecekti onu ama hiç dışarıya çıkmak istemediğinden bir bahane uydurması gerekiyordu. Sonra gazetenin promosyon olarak dağıttığı dünya haritası gözüne ilişti. Önce dünya haritasını küçük parçalara ayırdı ve oğluna uzattı:

 

- Eğer bu haritayı düzeltebilirsen seni parka götüreceğim! dedi. Sonra düşündü:

- Oh be, kurtuldum! En iyi coğrafya profesörünü bile getirsen bu haritayı akşama kadar düzeltemez!

Aradan on dakika geçtikten sonra oğlu babasının yanına koşarak geldi:

- Babacığım, haritayı düzelttim. Artık parka gidebiliriz! dedi.

Adam önce inanamadı ve görmek istedi. Gördüğünde de hayretler içindeydi ve oğluna bunu nasıl yaptığını sordu.

Çocuk şu ibretlik açıklamayı yaptı:

-Bana verdiğin haritanın arkasında bir insan resmi vardı. İnsanı düzelttiğim zaman dünya kendiliğinden düzelmişti!

Her insanın mutlaka doğru, dürüst ve verdiği sözünün arkasında durması bir erdemliktir. Yoksa seni görenleri vay be ben ne büyük bir adammışım diye sokakta gezerken kendini avuturken, birileri şu adamı görüyor musun bak O adam var ya sözüne hiç güvenilmeyen biridir. Aman Sen, sen ol sakın onun söylediklerine inanma yoksa Sen de hayal kırıklığına uğrar üzülürsün.

Doğru ol, Dürüst ol, yapamayacağın işe asla söz verme.

Sen, sen ol kandırdım sanma

ALLAH her zaman doğru olanları sever bunu asla unutma.

ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN