Bir müfettiş bir gün bir okula gitmiş ve rastgele bir sınıfa girmiş.O sınıftaki derste din dersiymiş.Müfettiş bir çocuğu kaldırıp sormuş:

Adın ne?
Öğrenci:Adım Fatih,öğretmenim.
Müfettiş:Oku bakalım Fatiha suresini.
Fatih başlar okumaya: Elhamdulillâhi Rabbilâlemin, Errahmânirrahîm, Mâliki yev midîn,  İyyake na’budu Ve iyyake nestaînu, İhdina essirâta el mustekime sirâta ellezîne en amte Aleyhim ğayrilma’dubi aleyhim ve La eddâllîne AMİN
Müfettiş: Tamam aferin!
Müfettiş: Senin adın ne?
Öğrenci hemen cevap verir: Benim adım Yasin ama arkadaşlar bana kısaca Kevser derler,demiş.

Okullara gelen müfettişlerin elindeki silah hemen hazırdır: Soruşturma. Hemen başlarlar daha tanışma merasimi olmadan. Oh amma yorulduk.Her gün soruşturma yapmaktan.Bir oraya koşturuyoruz bir buraya. Karşısındakileri etki altına alacaklar ya önce tehdit. Sonra sorarlar bilgisayarınızı kullanabilir miyiz. Kağıdınız var mı? Yazı yazacağız da. Hocam birkaç tane fotokopimde var çekebilir  miyim acaba. Hemen müdürün odasına çıkılır veya boş bir oda istenir.Bana falanca öğretmeni veya filanca öğrenciyi çağır ama yalnız gelsinler,onlara birkaç soru soracağım denir. Yahu hocam öğretmenlerle de konuşmak isterdik ama falan okulda da soruşturmamız var arkadaşlarımızın bir kaçı da orada onlarla da buluşacağız falan filan. Oysa okuldaki öğretmenim okula gelen müfettişin önce kendileri ile tanışmalarını arzu ederler. Bu tanışma olmayınca da belki sesimizi duyururuz diye söyleyecekleri dertleri böylelikle boğazlarına düğümlenir. Arkasından oh şu halimize bak hocam bu koşturmaya can mı dayanır. Yorgunluktan canımız çıkıyor vallahi derler. Sonrada siteme başlarlar yahu okula müfettiş gelmiş öğretmenlerinizden hiç biri bize hoş geldin bile demediler derler. Müfettişim öğretmenler seni tanımıyor diye sakın üzülme. O öğretmenlerimin çoğu kendi milli eğitim müdürünü bile tanımıyorlar. Çünkü milli eğitim müdürü dışarıdaki işleri takip etmekten kendini öğretmenlerine tanıtacak bir toplantıyı bile yapma boşluğu yok.

Vah çok üzüldüm be müfettişim. Ne olurdu bir beş dakikanızı da şu öğretmenlere ayırsaydınız. Onları bir dinleseydiniz. Onlar sizi tanısa siz onları tanısaydınız. Şu yorgunluğunuza da çok üzülüyorum. Bilgisayarda hazır soruşturma üzerinde kes yapıştır yapmak çok zor. Öğretmeni korkutmak kolay mı hakikaten çok zor. Allah bu camiada çalışanlara kolaylık versin. Çünkü has evlat veya üvey evlat olmak kolay değil.

Adımızı soracak olursanız :ÖĞRETMEN

Ama bize kısaca öğetmen diyorlar……