Vatan, Millet, Sakarya, Hendek

Bir meslek düşünün ki her gün icra etmekle köprüler yollar inşa etsin, hastalara şifa olsun, dertlilere el uzatsın, hudutlarda güvenlik sağlasın, şehirlerde asayişi tesis etsin, mahkemelerde adalet sağlasın ve ihtiyaç olduğunda millet ve memleket için ileriye atılan milyonlarca evlat yetiştirsin.

 

Yediveren misali bu kıymetli meslek öğretmenliktir.

 

Bu dünyada maddi karşılığını tam olarak alamasalar da inanıyorum ki yaptığımız her iyi işten Allah katında mükafatlarını alacaklardır. Çünkü her birimizin üzerinde hakları büyüktür.

 

Öğretmenlerimiz, memleketimizin en ücra köşelerine dahi sadece yanlarına kitap ve vatan sevgisi dolu bavullarını alarak gitmiş, bizden koparılmak istenen evlatlarımızı yüreklerine basarak milletimize kazandırmışlardır.

 

Bu yüzdendir ki, bölücü yıkıcı zihniyetler polisten, askerden daha fazla öğretmenlerimizden korkmuş, bazen kaza süsü ile bazen göstere göstere onlara kıymış, zaman zaman tehditlerle onları yıldırmaya çalışmıştır.

 

Memlekete can suyu veren öğretmenlerimiz, asla bu şer odaklarından yılmamış, kitapla dolu gittikleri yerlerden birlik ve beraberlik yüklenerek yeni diyarlara doğru yollarına devam etmişler, memleketimizi bir kilim gibi ilmek ilmek işlemişlerdir.

 

Hepimizin şahitlik ettiği üzere, memleketimiz uzun yıllardır çeşitli ihanet guruplarının istila girişimlerine maruz kalmıştır. Bunların öncelikli hedeflerinden biri de eğitim camiamız olmuştur.

 

Uzaktan kumandalı birtakım kişilerin talimatıyla sözde eğitim kurumlarında toplaşanlar, milletin sinesinden çekip aldıkları çocukları devletimizin işgali için kullanılmaya müsait hale getirmişlerdir. Sistemli bir örgüt haline gelen bu kişiler devletimize kastetmişlerdir.

 

İşte tam bu anda, sobası tüten bir köy okulunda, öğretmenin dizi dibinde otururken; Mehmet Akif’in, Ziya Gökalp’in, Yahya Kemal’in şiirleri ile yüreği kabaran; Ömer Seyfettin’in hikayeleri ile hüzünlenen, Namık Kemal’in kasideleri ile cesaretlenen, Mustafa Kemal’in emirleri ile vazifelenen memleket evlatları; bu hain odakların karşısına dikilerek geçit vermemişlerdir.

 

Kazandığımız an, milletin emanetini, kendi canından aziz bilen öğretmenlerimizin öğretmen liselerinden yurdun dört bir yanına yayılmaya başladıkları andır. Hepsine selam olsun!

 

Öğretmenler günü vesilesi ile bu duygu ve düşüncelerimi ifade ederken kıymetli eşimin, bizi yetiştiren ve evlatlarımızı yetiştirecek olan değerli öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, hepsine saygılar sunuyor, hepsinin ellerinden öpüyorum.

 

Beni öldürende yoktur iman türküsü ile yüreklerimizi dağlayan şehit Aybüke Öğretmeni, ardında yitik bir bavul eşyadan başka bir şey bırakmayan gül yüzlü Necmettin Öğretmeni ve tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum.

 

Bölücülerin tehdidine aldırmadan 23 Nisan için çocuklarımıza milli oyunlarımızı öğreten Seçil Öğretmenimizi saygıyla selamlıyorum.

 

Allah onlardan razı olsun!

Haklarını bizlere helal etsinler.

24.11.2020