Geçtiğimiz günlerde YÖK, almış olduğu bir kararla ÖSYS tercihlerinin 29 Temmuz - 3 Ağustos tarihlerine ertelediğini duyurdu.

Bu karar öğrencilerin gelecekte hangi mesleği icra edeceklerine karar vermek ve daha rahat düşünebilmeleri adına iyi bir fırsat olmuştur, diyebiliriz.

Öncelikle Özel Eğitim Öğretmenliği düşünen arkadaşlara hatırlatılması lazım olan, bilmeleri gereken konulardan biri bu sene olan alanda ki isim değişikliğidir.

Bilindiği üzere günümüze kadar özel eğitim bölümü için; zihin engelliler öğrt. görme engelliler öğrt., işitme engelliler öğrt. gibi ana bilim dallarında üniversitelere alımlar yapılıyordu. Ancak YÖK yeni bir kararla 2016-17 eğitim öğretim döneminde tüm ana bilim dallarını tek bir çatı altında toplamayı uygun gördü ve bu anabilim dallarının hepsinin adını “özel eğitim öğretmenliği” olarak değiştirdi.

Bundan bi kaç ay önce SAÜ Özel Eğitim Bölüm Başkanımız Dr. Fidan ÖZBEY hocamla yapmış olduğum röportajda kendileri bu konu ile alakalı kaygıları olduğunu söylemiş ve “tüm bu ana bilim dallarının yeterliklerine sahip olacak bir uzman yetiştirmemiz bekleniyor. Bu ülkemizdeki özel eğitim lisans programlarının hali hazırdaki personel sayısı ile gerçekleştirilmesi olası gözükmüyor. Üstelik bir öğretmenin tüm bu alanlarda uzmanlaşması ne kadar mümkün… bunu bizlere zaman gösterecek..” diye de eklemişti.

Tabi ki bu konu teknik manada bilgi sahibi olmanızı amaçladığım bir konuydu.

Asıl önemli olan özel eğitim öğretmenliğini isteme nedeninizdir. Yapılan araştırma ve gözlemlere göre bu bölümü tercih edenlerin ve etmeyi düşünenlerin başlıca muhtemel tercih nedenleri:

*Güncel manada Özel eğitim öğretmenliğinde atama sorunu olmaması ve rahatlıkla devlete atanması...

*Özel sektörde de istihdamın oldukça rahat olması ve çevredende bunu destekleyecek türden dönütler gelmesi...

*Bölümde ki mezun sayısınıın oldukça yetersiz olması, bununla birlikte açığa çıkan akademisyen açığı...

Bu ve benzeri nedenlerle özel eğitim öğretmenliğini tercih edecek öğrencilere şu anda özel eğitim öğretmenliği bölümü yolunun yarısını tamamlamış ve bölüme bu düşüncelerle gelmiş öğrencilerin daha yolun başında duydukları pişmanlıkları görmüş bir öğrenci olarak sizlere açık çağrımdır!!!

*Bilmelisiniz ki şu güzel ülkemizde bir anda neyin ne olacağı ne yazıkki belli olmuyor. İleri ki dönemlerde istihdam sorunları ortaya çıkmaya başlarsa ki başlayacak işte o zaman bu durumda meslekte mutsuz olmanız pek mümkündür hatta acı bir gerçektir.

Özel gereksinimli bireyler ile çalışmaya istekli, onlara faydalı olma konusunda özverili ve gerçekten işini severek ve gönüllü yapacak adaylara ihtiyacı olan Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünü düşünen arkadaşlar için YÖK ün almış olduğu bu karar sizlere yeniden düşünme ve iyi bir karar verme süresi oldu diyebiliriz.

Şayet bu bölümü düşünüyorsanız ve tercih edecekseniz unutmayın:

“ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLİĞİ” TEMELİNDE İSTEK, FAYDALI OLMA ÖZVERİSİ, SEVGİ VE GÖNÜLÜLÜK ESASLARINA DAYALI BİR BÖLÜMDÜR!!!

Eğer bu özelliklerin de kendinizde olduğunu düşünüyorsanız; alacağınız lisans eğitimiyle birlikte kaliteli bir özel eğitim uzmanı olma yolunda atacağınız ilk adımın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum...

Gelecek hafta bir diğer özel eğitim yazısına kadar hoşça kalın, özel eğitimin “farkında” kalın..!