Vatan, Millet, Sakarya, Hendek

Kuranı Kerimin en kısa surelerinden biri olan 42 harf 10 kelime ve 3 ayetten oluşan Kevser Süresini yıllardır okuruz anlamını bilir miyiz?

Ne kadar hassas bir olay üzerine indiğini düşünür müyüz?

Sadece kurban kesmeyi emrettiğinden başka nedir bu surenin esrarı?

Allahü Teâlâ Kevser suresinde mealen buyuruyor ki:

“Ey Habibim sana Kevser’i verdik. Öyleyse Rabbine kulluk et kurban kes. Asıl ebter yani soyu kesik olan şüphesiz sana hınç besleyendir.  (Ayet: 1-3)”


Erkek çocuğu yaşamadığı için kendisine “sonu yok, nesli kesik” anlamında “ebter” diye hitap eden müşriklerin sözlerinden dolayı üzülmüş olan Hz. Peygamber’imize Kevser, yani bitip tükenmez nimetler verildiği müjdelenerek üzüntüsü giderilmiş. 2. ayette, kendisine pek çok hayır lütfedilmiş olan Hz. Peygamber’in bu nimetlerin şükrünü eda etmek üzere sadece Allah’a yönelerek namaz kılması ve O’nun rızası için değerli mallarından kurban kesmesi emredilmiştir. Bu suretle putlar için kurban kesen müşriklerin çok tanrılı inancını silip tevhid inancını yerleştirmesi ve kesilen kurbanlar sayesinde sosyal yardımın sağlanması amaçlanmıştır. (diyanet işleri başkanlığı sitesi tefsir)

Kevser suresi peygamber efendimizle direk ilgili olan surelerdendir. İnsanlık alemine doğru yolu göstermek için gönderilen efendimize onun üzüldüğü bir anda gönderilmiştir.

Şimdi kendimizi erkek çocuğu olmayan veya hiç çocuğu olmayan bir insan yerine koyalım, Efendimizin bile üzüldüğü bir konuyla ilgili üzülmememiz mümkün müdür?

Komşunun çocukları oynarken onları görüp de benimde bir oğlum bir kızım olsaydı dememek içlenmemek mümkün mü?

Biz bu hasretle yanarken etrafınızdakilerin çocuklarıyla ilgili fark etmeden söyledikleri bir cümle bile bizi derin hisler içine iterken, toplumun en önde gelen isimlerinin “bir evladın bile yok sen evlat sevgisinden ne anlarsın” şeklinde milyonların önünde cümleler kurduğunu görmemiz bizi ne hale sokar?  

Hele toplumun da buna tepki koymayıp bazılarının da ağız birliği etmesinden ne hissederiz?

Çok kötü kelimesi yetmez bunu anlatmaya

Evet, Kevser suresi sadece Kurban kesmek değildir.

Çok tanrılı bir inancı ret etmektir! (Sadece putları değil, Para, sermaye, güç vs)

Namaz kılmaktır, hayır yapmaktır, insanların birbirlerinin eksik taraflarıyla alay etmemesi hatta onlara bu konularda yardımcı olması demektir. Kevser suresi hak yolunda paylaşmaktır, sosyal yardımlaşmadır.

 

Allah okuduğumuzu anlamayı, anladığımızı uygulamayı nasip etsin.

Allah putları yıkmayı nasip etsin.

Bayramınız mübarek olsun.

Tavsiye:

Kurban derilerimizi bu sefer Ocaklara Vatan için tereddüt etmeden Kurban Olacaklara verelim..

Yeri zamanı geldiğinde misliyle geri ödeyeceklerdir.