Bir dönemin daha sonuna geldik. Karneler dağıtıldı. Anaokulundan tutunda lise 12. Sınıfa kadar milyonlarca öğrencimiz karnelerini aldı. Yapılan değerlendirmeler sonunda öğrencilerimizin performanslarını belirledik. Bazıları çok başarılı karneler getirirken, birçoğu da kırık dökükleri olan karnelerini getirdiler.

Peki, bizler anne-babalar olarak bu değerlendirmelerin, elimize aldığımız karnenin neresindeyiz?

Ya da şöyle sorayım. Siz çocuğunuzun yerinde olsaydınız, karneniz nasıl olurdu acaba?

Mesela sizin fizik, kimyanız ya da matematiğiniz kaç? İngilizceyi, Fen Bilgisini, geometriyi hiç sormuyorum. Tarih, Edebiyat ne durumda acaba.

Neyse her halde zor yerden sorduk. O zaman davranış notlarınıza geçelim.

Sorun bakalım kendinize;

Öz bakımınız sizce kaç? Kendinizi tanıyor musunuz? İletişim ve sosyal etkileşiminiz iyimi?

Çözüm odaklı mısınız? Sosyal faaliyetlere katılır mısınız? Ya da çevreye duyarlı mısınız aceba?

Herhalde objektif olarak notlarınızı vermişsinizdir?  

Şimdi tüm bunlardan sonra benim karnem iyi ben başarılıyım diyebiliyorsanız ne ala size.

Yoksa "kardeş ben sınıfta kaldım" mı diyorsunuz?

Yani şunu demek istiyorum önce çuvaldızı kendinize batırın bakalım. Canınız ne kadar yanacak göreceksiniz. Şimdi, karnesi zayıf olan, başarısız olarak gördüğünüz çocuğumuzu azda olsa anlayabilir, öğrencilerinizin karnesini değerlendirebilirsiniz.

Unutmayın o karne sadece çocuğumuzun değil, annenin-babanın, öğretmenin, okul müdürünün, milli eğitim müdürünün, MEB bürokratlarının ve tabi ki en son Bakanın.

Eğer ortada bir başarı varsa bu saydıklarım mutlu olsun.Ama başarısızlıktan bahsediyorsak bunu sadece çocuklarımıza yükleyemeyiz..Yukarıda saydıklarım şapkalarını önlerine koyup kendi payına düşeni almalılar.Artık suçlu aramak yerine çözüm odaklı olup ben kendi payıma ne yapabilirimi sorgulamalıyız.

Saygıdeğer okuyucularım sonuç olarak, başarılı ya da başarısız onlar bizim çocuklarımız. Onlar hata da yapsalar, başarısız olarak görülseler de bizler onların her durumda yanlarında olmalı ve onlara her zaman destek olmalıyız. Doğru yolu göstermeliyiz. Unutmayın asıl o zaman başarıyı yakalar adam oluruz.

Bu vesileyle tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerimize iyi tatiller diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.