hamdikahvecioglu1 @ gmail.com

Merhaba değerli dostlar..

Başlıktan anlayacağınız üzere biraz kendi türüme öz eleştiri yapmak istedim.Bu özeleştiriye son zamanlarda duyduğumuz kadına,çocuğa,canlı olan herşeye şiddet sebep olmaktadır.

Kendi adıma utanıyorum neden mi?

Bir erkek olarak neden kadın cinayetleri artmış anlamıyorum.Kadın annedir,evlattır,eştir,candır.

Cennetin ayakları altına serildiği varlıktır kadın.Rahmetli Neşet ERTAŞ emminin dediği gibi “Kadınlar insandır,biz insanoğlu”.Peki ne oldu da biz öyle olduk.Kadın öldürür,çocukların canını yakar,geleceğini elinden alır olduk.Aslında herşey aileden,iş hayatından başlıyor, örneğin;Baba iş yerinde fırça yiyor,evde karısında fırça atıyor(dövüyor),kadın hırsını çocuğundan alıyor(dövüyor),sonra o çocuk gidiyor bahçede hayvanlara eziyet ediyor.Sonra o çocuk büyüyor,karakterine bakılmadan evlendiriliyor,ortaya çıkan sonuç ise her gün 3.sayfa haberlerinde malumumuz.

Çözüm ne peki? Bunun için herkes bir fikir belirtiyor ben fikir vermeyeceğim.Kimsenin benim akıl vermeme ihtiyaçı olduğunu düşünmüyorum.

Bir kaç dipnot ile yazımı sonlandırmak istiyorum.

-Boz ayı; Ortalama 2 ile 4 metre boyunda, 150-200 kg ağırlığında olabilen boz ayılar saatte 48 km hızla koşabilirler. Boz ayının bir pençe darbesi bir sığırı dahi tek seferde öldürebilecek düzeydedir. Çok güçlü ve vahşi olmalarına rağmen boz ayı dişisine şiddet uygulamaz”.

-Kurt; 200 milyon koku alma hücresine sahiptir. Ürkütücü sesi 16 km mesafeden duyulabilir. 10 km mesafe yüzebilirler. 750 kg çene basıncına sahiptirler. Anadolu’da geleneksel adı canavar olan kurtlar, dişilerine asla saldırmazlar

-Penguen; -40 ile  -50 derece soğukta yaşayabilen penguenler, balıkla beslenirler. 30-35 km hızla yüzebilirler. Yalnızlığı hiç sevmezler bu yüzden kalabalık bir ailede yaşamlarını sürdürürler. Oldukça fedakâr olan erkek penguenler yavrularına eşleriyle birlikte bakar. Kıskanç olmalarına rağmen eşlerine asla şiddet uygulamazlar.

 

KADIN

Kimi der ki kadın;

Uzun kış gecelerinde yatmak içindir.

Kimi der ki kadın;

Yeşil bir harman yerinde,

Dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.

Kimi der ki hayalimdir,

Boynumda taşıdığım vebalimdir.

Kimi der ki hamur yoğuran,

Kimi der ki çocuk doğuran..

Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal

O benim kollarım, bacaklarım, başım,

Yavrum, annem, karım, kız kardeşim

Hayat arkadaşımdır..

                                                              

Nazım HİKMET RAN

 

Başta annem, kayınvalidem, müstakbel eşim,ablalarım ve tüm kadınlarımızın 8 mart emekçi kadınlar gününü kutlarım.

 

Saygı ve sevgilerim ile…