Yeni yollar denemeli insan, yüreğini ferahlatacak. Yeni insanlarla tanışmalı, hayatına anlam katacak. Bir gün yaparım deyip erteledigi ne varsa hemen şimdi yapmalı. Hayatına aldıgı her kişiden bir şeyler öğrenmeli, yaşamına bir şey kattığını düşünmeli. Her olaydan bir ders cıkarmalı. Yaşıyorsa eğer hakkını vererek yaşamalı. Hem yaşamı hiç son bulmayacakmış gibi mutlulukla, hem de her an son bulacakmış gibi mühim bir şekilde. Aşkla, sevgiyle, minnetle."

Bir şekilde birileri hayatımıza girer.

Değer veririz, tanıştırana verdiğimiz değerdendir. Ortak tanıdıklarımız vardır… En azından söz’de olsa da ortak değerlerimiz vardır…!

Verdiğimiz her değer, içimizde bir beklenti doğurur. İnsanız…, beklemek doğamızda vardır.

Ortak insanları paylaşır, verdiğimiz değer kadar değer bekleriz. Bekleriz, bekleriz de, “DEĞER” anlayışı farklıdır..!

Başımızda bir rehber, 5 farklı insanı bir araya getiren tatil. Tanışırız..! İsim, evli bekar bilgilerinden sonra, yüz hatlarının kaymasına sebep olan “İlk iki soru”;

“Memleket neresi?”

“Hangi iş ile meşgulsünüz?”

Hemşehri çıkarsak…yüz hatlarında bir tebessüm ve sonrasında köy, mahalle sorulur…, o da tutarsa yanaklar tavan yapar…!

Sonrasında yaptığınız iş ve ekonomik geliriniz de tutarsa, “yemede yanında yat” anlayışı ile…hemşehrilik ve ekonomik temeller üzerine kurulmuş söz’de Dostluğu başlatırız…!

Ortak faydalar birleştirilir, hafta sonu senin yat’ı ben…, benim uçağı sen… derken, her geçen gün söz’de Dostluğun pekiştiğine inanır…, gerçek Dostlara karşı körleştiğimizin farkına varmayız…!

Yani avantajlara bağlı söz’de Dostluğun esiri oluruz…!

Hani derler ya; “Para insanı değiştirir”

Para insanı değiştirmez.., gerçek kişiliğini ortaya çıkartır. Yani o kişilik, o insan’da zaten mevcutmuş, para sadece görmemizi sağlar.

“İnsan’nın sabrını, sıkıntıya girince”

“Dostluğunu, kaybedince”

“Sevgisini toplum içinde”

“Saygısını ise kurduğu cümlelerde” görürsünüz!

Beklentiler üzerine kurulmuş Dostluk…, ticarete yarar. Adı üstünde “ALIŞ-VERİŞ”!

Kısacası karşınızdakinin ekonomik varlığı veya hemşehriniz olması sizi motive etmesin. Dostluğun temel taşı “SAMİMİYET” olmalı! Samimiyet hemşehrilik ve tüm ekonomik gücün üstündedir.

Tüm hesapların, alt üst olduğu tek muhasebe “SAMİMİYETTİR”!

Her canlıyı, canlı olduğundan dolayı saymalıyız, ancak nüfusumuza geçirmek zorunda değiliz. Tanışıklık, ahbaplık, arkadaşlık ve Dostluk kavramlarını iyi ayırmalıyız.

Oldu’da, söz’de Dostlar terk etti ise.., üzülmeyin. BIRAKTIĞI TECRÜBEYE SEVİNİN…!

"Acizane fikrim"