Nitelikli okul nedir? Nasıl nitelikli okul olunur? Nitelikli okulların akademik başarıları nasıldır? Bir Çoğumuz adam sende bizim ilçemizde nitelikli okul yokmuş ne olmuş yani, sanki nitelikli okul olsaydı ne olacaktı bile diyenlerimiz OLACAKTIR.

          Hendek’in yetiştirdiği saygı değer devlet adamlarını ve büyük kariyer sahibi insanlarını saymakla bitmezken. Hendek’te tartışılan Nitelikli okul nerede.

          Nitelikli okul nedir diye sorduğumuz Hendek’li  hemşehrilerimiz ya bilmiyorum ya da başarılı okul herhalde diyenlerimiz çoğunluktaydı. Öncelikle biz Nitelikli okulların birkaç maddeyle ne olduğunu açıklamaya çalışalım.                

         Nitelikli okul Nedir:

1-            Sınavla öğrenci alan okullar

2-            Fiziki yeterliliği olan okullar

        Ön kriterleri bu iki madde. Bunların oluşturduğu imkânları olan okullar Nitelikli Okullardır. Akyazı İlçesinde nitelikli okul varken bizim ilçemizde neden nitelikli okul yok. Hendek’li bir kardeşiniz olarak neden Hendek’te nitelikli okul olmadığını gelin beraberce inceleyelim. Hendek İlçemizde bir çok okul binası yapıldı bunu hiç kimse inkar edemez. Anadolu Lisesi,  Sağlık Meslek Lisesi, Endüstri meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi, Yeni Yüzyıl, Şehit Mahmutbey ve Noksel İlkokulları. Ama İlçemize sadece bina yapıldı. Yeni okullar açılmadı. Akademik başarılar sağlayan liselerimizde oldu. İlçemizdeki Anadolu Liselerimiz birçok başarıya imza attılar. Bunları asla inkar edilemez. Birçok İlçeye Anadolu Öğretmen Liseleri, Fen Lisesi ve Spor Lisesi açılırken biz hep yaptığımız binalarla övündük. İlçemize daha büyük başarılar getirecek Ne Fen Lisesi ne Sosyal Bilimler Lisesi ne Anadolu Öğretmen Lisesi ne de sporda kıyaslanmayacak kadar İl, Ülke ve Yurt dışında büyük bir başarıya sahip olan Hendek İlçemize bir Spor Lisesi açamadık. Öğrencilerimiz ya Karasu’ya ya Akyazı’ya ya Sakarya’ya ya da Sapanca İlçelerine gitmek zorunda kaldılar. Okullarımızdaki her türlü sportif faaliyetlerde ve sosyal faaliyetlerde başarılı olunmasına rağmen akademik başarı hep düştü. Düşürüldü. Akademik başarısı olmayan bir ilçede nitelikli okul olmamasının sebeplerinden biriside bu. Ne oldu da başarı böylesine ani düşüş yaşadı. Hendek’te işte bunu çok iyi düşünmek lazım. Sakarya İli’nde akademik başarısı ilk üç olan Hendek neden son yıllarda 16.ıncı sıralara kadar geriledi. Okul aynı, öğretmen de aynı. Ne oldu. Okullar kar tipisine mi kapıldı. Yoksa kar altında mı kaldı. Sonra bağırmaya başladık Hendek’te neden nitelikli okul yok diye.

Hendek halkı artık uyanmalı. Kısır siyasi çekişmeler bu güzel ilçemize hiçbir yarar sağlamaz. Hendek’e Nitelikli Okul kazandırmak sizin ellerinizde.

Sayın Kaymakamım;

Sizin Eğitime ne kadar duyarlı olduğunuzu, eğitimle ilgili her konuda takdire şayan yaptığınız çalışmalarınızı ilgi ile takip eden bir vatandaş olarak Hendek’in akademik başarısının daha iyi olması ve İlçemize Nitelikli Okullar kazandırmak için, Siz, Sayın Kaymakamımızın başkanlığında; Hendek Belediye Başkanı, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Şube Müdürleri, Ar-Ge çalışanları, Siyasi Parti temsilcileri, İlçemizdeki sivil toplum kuruluşları, Emekli Öğretmenler, İlçemizdeki okul müdürleri, öğretmenler , okul aile birliği başkanları ve üyeleri ilçemizdeki   Basın  mensupları eğitim ve öğretimin yeri ile ilgili bir araştırma kurulu oluşturalım. Bu kurul gerekli ön çalışmaları yaptıktan sonra gerekli değerlendirmeleri yaparak bir eğitim şurası yapalım. Gerekli araştırma ve çalışmalardan sonra alınacak kararlarla Akademik başarımızı hep beraber birlikte en üst seviyeye çıkarmak için bir kurul oluşturalım. Bu kurulun çalışmalar sonucunda hazırlayacağı projeyi uygulama safhasına geçirelim. Ben inanıyorum ki ilçe el ele verirse bu işin üstesinden en kısa zamanda gelinir.

Ben sözümü söyledim. Şimdi sıra sizde. Haydi Hendek doyumsuz bir akademik başarıya koşmaya. Laf üretmek değil iş yapmak önemlidir. Bir Ülkeyi kalkındırmak ancak eğitimle mümkündür. İnşallah Bir gün Her şeyi hak eden Şirin İlçem Hendek’de de Nitelikli bir okulumuz olur. Biz  Haber Hendek ailesi olarak her zaman Nitelikli Okul konusunda Hendek’imizin yanında olmayı bir görev sayıyoruz.

Saygılarımla;

ALLAHA EMANET OLUN  !!!!