Hendek, çok küçük bir bölümü Karadeniz Bölgesi, daha büyük bölümü Marmara Bölgesi sınırları içinde kalan, İdari olarak Sakarya iline bağlı hâlihazır gelişmekte olan bir ilçedir.

İlçemizin parıldamasına yardım eden daha çok kalitesiyle hem de iş ortamıyla bir o kadar duruşlarıyla insanları rahatsız etmekten kaçınan insanlara sıcak bir o kadar saygılı davranan esnaflarımız bulunmaktadır. Son iki yahut üç aydır bilhassa akşamüstü kaldırımlara tabure ve masa atılmaktadır.

İnsanlar bu durumdan rahatsızlık duymaktalar. Parantez açmak gerekirse en çok kadınlar olayın gidişatından rahatsız olmuştur. İş ahlâkı ve disiplininden olması gereken çizgiden uzaklaşmaya başlanmış ve görüntü kirliliğine sebep olunmuştur. Özellikle öğrenciler bu durumdan yakınıyor ve o işletmelerin bulunduğu yerin önünden geçmekten çekinip arka taraftaki yolları kullanmaya çaba sarf ediyorlar.

İnanın bakışlar ve o rahatlık insanları rahatsız etmektedir. Hiçbir işletmenin kaldırımları işgal etmeye ve merkezimizi kahvehane gibi kullanmaya hakkı yoktur. İnsanlarımıza saygısızlıktır ve oldukça göze batan bir görüntüdür. İşletme sahiplerinin zarar etmesine sebep olacaktır. Bu konu ile ilgili fazlaca bir şikâyet var. Hendek Belediyesi gerekli yaptırımları uygulamalıdır.