Farklı Bakış
Hendek Vadi Emlak

Hendek Başpınar Mahallesinde 1952 yılında doğan Ali Gaffar Okkan İlkokulu ve ortaokulu Hendek’te okuduktan sonra 1970 yılında Polis Kolejlinden, 1973 yılında Polis Akademisinden mezun oldu.

      Ali Gaffar Okkan sırasıyla İzmir, Şanlıurfa, Eskişehir, Kars, Diyarbakır illerinde görev yaptı. Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak görev yaparken 24 Ocak 2001 günü saat 17.40 sıralarında makamından valilik binasına giderken pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu  beş koruma polisiyle birlikte olay yerinde  şehit edildi.

        Ali Gaffar Okkan’ın  1952 yılında Hendek’te başlayan hayatı kalleş bir pusuda 2001 yılının soğuk ve puslu bir Diyarbakır akşamında son buldu. 15 yıl önce şehit edilen Ali Gaffar Okkan’ın şehit edilmesi olayı hala gizemini korumaktadır. Evet bir takım zanlılar yakalanmış ve mahkum edilmişlerdi ancak tetikçilerin arkasındaki karanlık güçler hala açığa çıkartılmış değildir.

      Neydi Ali Gaffar Okkan’ı unutulmaz yapan;  halk tarafından çok sevilmesiydi, görev yaptığı yerlerde güzel izlenimler bırakmasıydı,  sürekli halkın arasında olmasıydı, devletle halkı kucaklaştırmasıydı, görevini hukuk kurallarına tam sadakatle uyarak yapan A.Gaffar Okkan bu gün görevdeki bürokratlara örnek olacak bir tavır sergilemiştir.

      A.Gaffar  Okkan’ın şehit edilmesine tepki gösteren Diyarbakır halkı cenazenin olduğu gün kepenk kapattı ve şehrin sokaklarında protesto yürüyüşü yaptı. A. Gaffar Okkan'ın ölümünden 15 yıl sonra bugün bile Diyarbakır’da birçok işyerinde ve sokaklarında posterini görürsünüz.

      A. Gaffar Okkan savaştan rant sağlayanların, huzurun gelmesini istemeyenlerin, halkla devletin arasını açmak isteyenlerin korkulu rüyasıydı. Hendek Mezarlığında bulunan kabri Diyarbakır’dan Hendek’e yolu düşenler tarafından her zaman ziyaret edilmektedir.

      24 Ocak tarihi esasen Türkiye için kara bir gündür. Yine bir 1993 yılı 24 Ocak günü Ankara Rüzgarlı sokakta ülkemizin cesur kalemlerinden biri  Uğur Mumcu henüz 50 yaşında soğuk ve karlı bir Pazar günü evinin önünde arabasına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti. Uğur Mumcu suikastinin üzerinden 23 yıl geçti tetikçilerin arkasındaki karanlık güçler  Ali Gaffar Okkan suikastinde  olduğu gibi ortaya çıkarılamadı.

      Şehit edilişinin 15.yılında Hendek’in yiğit evladı Ali Gaffar Okkan’ı yine bir 24 Ocak günü karanlık eller tarafından öldürülen Gazeteci Uğur Mumcu’yu saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.