oznurbaycan @ gmail.com

Ali Lidar'ı ilk kez 2014 yılında Müptela Yayınları'ndan çıkan ''Tesirsiz Parçalar'' ile duydum. Kendisinin sağlam blog yazarı olduğunu keşfettiğimde ise yeni bir dost edindiğimi anlamıştım. 2015 yılında İthaki Yayınları'ndan ''Alengirli Şiirler'' ve yeni yayımlanan ''Z Raporu'' ile dostluğumuz sağlamlaştı.

Çünkü kaleminden dökülen her harfte samimiyet, her cümlesinde derinlik hissettiğinizde okuyor olmuyorsunuz adeta karşılıklı sohbet ediyorsunuz. Bir yazarın mesaj verme kaygısı gütmeden sadece içindekileri anlatabildiği nadir türden. Kurgusu, öykü örgüsü, içerdiği mesajdaki anlamları düşünmeksizin yazdıklarını okumak zihninizi dinlendirecek.

O sadece ''Karpuz Kabuğuna Yazılar Yazmak'' ile ilgilendiği için midir bilinmez, kelimeleri daha önce düşünemediğimiz cümlelerle çarpıştırıp hoş sohbeti ile aktarıyor. Bu okur için en avantajlı hallerden biridir.

Z Raporu kitap tasarımı Hamdi Akçay'a ait. Ali Lidar'ın gün sonunu gizlice yukarılardan izler gibi hissettiriyor bana bu tasarım. Küçük küçük detaylandırılması ne kadar da zekice.

''Gidelim buradan. Burada insanlar kötü. Hep bir şeyler anlatmamızı bekliyorlar, hep bir şeyler anlatmamızı isteyecekler, bitmeyecek bu hiç bitmeyecek. Kimseye bir şey anlatmak zorunda kalmayacağımız bir yerlere gidelim.'

Tam da bu cümlelerin hayatımıza dair olduğunu nasıl inkâr edebiliriz? Yeteri kadar yorgunsan gitmeyi en az bir kere düşünür ve istersin… Herkes gitmek ister ve kitapta geçen bir bölümdeki kadar nettir de bazen bu işler.

''Herkes Herkesi Muhakkak Aldatır''  

Hayatın bize sunduğu belki de çok basittir ve biz anlam yüklemek için çabalıyoruzdur. Kim bilir? Tüm bu soruları düşündürecek kısa kısa anlatılardan kendiniz için çok daha fazla şey bulacaksınız. Hayatınıza dair…

''Mesele en güvendiğim, en sevdiğim insanın bile hiç ummadığım anda beni aldatabileceğini unutmak istememem. ''

İnsanoğlunun güven surlarının ne kadar hassas olduğunu unutuyoruz. Gün içerisinde yaşadığınız ne varsa Z Raporu'na yansıyacaktır. Hesabımızı iyi mi tutmalıyız?

Belki de hesap yapmamaktadır işin aslı. Masum bir çocuğun bile yalan söylediğine şahit olduğunuzda tüm hesaplarınızın çöpe gideceğini de dâhil etmelisiniz Z Raporu'nuza.

Popüler üslup ile yazılması kimisine göre aykırı sayılabilir. Lakin popüler üslup ile nasıl da iyi yazılabileceğine dair iyi örneklerden biri Z Raporu.

''Biraz evvel ağlamış kadınların yüzü…''

Derin anlam taşıyan popüler yazı olur mu? Evet, olur.

Kendisi ile kısa bir karşılaşmamda ise yazdıklarının ne kadar da içten gelen duygu harmanlaması olduğunu anladım. Hatta dedim ki içimden;

''Yaşadığı gibi yazıyor bu adam. ''

''Çocukluğunu yarım yaşayanlar büyüdüklerinde, o hüznü de büyütürler beraberlerinde. Onlar bu yüzden her şeye üzülebilirler. Onları üzmek bu yüzden çok kolaydır. Bu yüzden gözlerinde akacak yer arayan yaşlarla dolaşır onlar. ''

Tüm çaresizliklerin yaşandığı bu hayat içerisinde mücadele ederken çocuk kalabilenlere küçük fısıltılar sunuyor Ali Lidar.

Melankolik, karanlık, hüzünlü ve biraz da tebessüm ettirdiği Z Raporu'nun okunması dileği ile…