Kısaca kendinizi tanıtır mısınız ?

1988 yılında doğdum. Evli ve üç çocuk babasıyım .

2010 yılında İnönü Üniversitesi Sınıf Öğretmenliğini bitirdim.  2011 yılında  Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin açmış olduğu kursa katılarak özel eğitim sertifakası alarak özel eğitime giriş yaptım. Bir kaç yıl rehabilitasyon merkezinde öğretmenlik görevinde bulundum. 2015 yılından itibaren Genç Birlik Malatya İl Başkanlığı görevini yürütmekteyim. Aynı zamanda ALACA İNŞAAT yönetim kurulu başkanı görevini yürütmekteyim.

Sizin Genç Birlik Malatya Başkanı olmanızın yanında bir de Özel Eğitimci kimliğiniz bulunuyor. Bir Özel Eğitimci gözünden Türkiyede Özel Eğitim hususunda yaşanan sorunlar ve özel gereksinimli bireylerin yaşadığı sıkıntılar nelerdir ?

Devlet her ne kadar son zamanlarda özel gereksinimli bireyler için maddi manevi pek çok çalışma yapsa da tabi ki bu yeterli değil.

Onun dışında “farkındalık” konusunda yetersizlikler bulunuyor.

Eğitim verilen yerde denetim yapılması konusundaki yetersizlikler bulunuyor.

Bide bu çocuklara hizmet vermesi gereken rehabilitasyon merkezlerinin yetersizlikleri sorunu var tabiiki...

ÇÖZÜM???

Toplumumuzda özel gereksinimli bireylerimize karşı farkındalığıın artırılması gerekiyor.

Bu bireylerimizi mahallede ki komşularından tutun da akrabalarının vs. Herkesin tanıyıp sahiplenmesi gerekiyor.

Şuan da devlet kurumlarına E kpss sınavı ile engelli bireyleri alınarak bu bireylerimiz çalışma hayatına katılıyor. Bu gibi imkanlar devlet politikası hale getirilmelidir.

Rehabilitasyon Merkezleri konusundaysa bu kurumların daha çok denetlenmesi gerekiyor ki bu çocuklara daha kaliteli bi hizmet sunabilsinler.

Sizlerin Malatya da Genç Birlik olarak özel gereksinimli bireyler için sunduğunuz hizmetler nelerdir ?

Öncelikle özel gereksinimli bireylere hizmet sunma gayesi içinde bulunan bütün kurumlarla sürekli temas halindeyiz. Onların içinde olduğu etkinliklere bizlerde maddi ve manevi katkıda bulunuyoruz. Ayrıca ALACA İnşaat olarak da bu çocuklarımız için maddi manevi her türlü desteği sağlamayı kendimize bir borç biliyoruz.

Sn. Faruk ALACA’ya sorduğum soruların hepsine verdiği samimi ve içten cevapları için teşekkür ediyorum.