Farklı Bakış
Hendek Vadi Emlak

Ülkemizde 2015 yılı verilerine göre 11 milyon 50 bin kişi emekli maaşı almaktadır. İlçemizdeki emekli maaşı alarak geçinenlerin sayısına resmi internet sitelerinden ulaşamadık, ancak ilçemizde çok sayıda emekli yaşadığı hepimizin malumudur.

   Zor yaşam koşullarını sürdürerek yaşamlarını idame etmeye çalışan emeklilerimiz, onurlu bir yaşamı hak ediyor. Ülkemizde uzun yıllardır uygulanan rant ekonomisine dayalı yanlış politikaların mağdur ettiği sosyal kesimlerin başında emekliler gelmektedir.

     Türk-İş'in Şubat 2016 araştırmasına göre 4 kişilik ailenin açlık sınırı 1.407-TL'dir.  Yine aynı araştırmada 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı 4.580 TL'dir.  Bu araştırma baz alındığında tek emekli maaşı ile geçinmek zorunda olan ailelerin geliri 2 kişinin geçimine yetmiyor. Bir ailede karı koca her ikisi de emekli olsa bile devletin verdiği emekli maaşı ile açlık sınırında yaşamlarını sürdürmek zorunda kalıp,  insani temel ihtiyaçlarını karşılayamaz haldedirler.

     Yıllarca çalışıp bu ülkeye hizmet etmiş emekliliklerin de huzurlu yaşamak en doğal haklarıdır. Bu gün emekli olanlar çalışma hayatlarında ücretlerinden yapılan kesintilerle Sosyal Güvenlik Sisteminin düzgün çalışması için katkıda bulunmuşlardır. Çalışanlardan kesilen İşsizlik Fonu bu gün ne amaçla kullanıldığı belli değildir.  Emeklilerin insanca, onurlu bir şekilde yaşayabilmeleri için maaşları yükseltilmelidir.

     Ülkemizde emekli maaşlarındaki artış yıllık enflasyon oranına göre belirlenmektedir. Oysaki resmi makamlarca açıklanan enflasyon rakamları ile çarşı - pazardaki enflasyona göre çok farklıdır. Ülkemizde tüketim ürünlerine gelen zam, emekli maaşlarına yapılan zammın çok üstündedir. Emeklilerimiz günlük sofrasını kurabilmesi için gerekli olan gıda maddelerindeki yıllık artış oranı % 25’in üzerindedir. Kuru soğan alırken bile düşünen emeklilerimizin alım gücü her geçen gün azalmaktadır.

     TOKİ tarafından 14-31 Mart 2016 tarihleri arasında 18 ilde "Emeklilere İkinci Bahar Projesi" adı altında 3 bin 631 konut satışı için ön talep toplanması için bir çalışma başlatılmıştır. Yüzbinlerce emekli kirada otururken cüzi sayıda konut yaparak sanki tüm emeklileri konut sahibi yapıyoruz algısı yaratılmaktadır.

    Emeklilerin yaşam koşullarını iyileştirmek için yapılması gereken çalışmalar şunlar olmalıdır;

1 - Emeklilerin, 10 yıl önce kaldırılan milli gelir artışından refah payı almasının sağlanmalıdır.

2 - Tüm emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramında birer maaş ikramiye verilmelidir.

3 - Emeklilere, kamu çalışanları ile aynı oranda banka promosyonu verilmelidir.

4 - Emekliler için muayene, reçete ve ilaç katılım payları gibi kesilen fark ücretleri kaldırılmalıdır.

5 - 10 yıl önce %10 fark olan çalışanların maaşı ile emekli aylığı arasındaki fark bu gün % 100 olmuştur.  Bu fark uçurumu kapatılmalıdır.

6 – Emeklilikte yaşa takılanlar için hak iyileştirmesi yapılmalıdır.

7 - Kültürel etkinliklerde yaşlı indirimi uygulanmalıdır.

8 - TOKİ evsiz emekli sayısına göre her ilçede uygun taksit imkanlarıyla konut inşa etmelidir.