يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن جَاءكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَأٍ فَتَبَيَّنُوا أَن تُصِيبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِينَ 

“ Ey iman edenler! Şeriatın koyduğu sınırlardan dışarıya çıkmayı adet haline getiren biri, size bir haber getirirse, ona inanmadan önce, doğru olup olmadığını iyice araştırın, yoksa bir topluluğa, bir şahsa yanlışlıkla bilmeden kötülükte bulunur, incitirsiniz de, sonra yaptığınızdan pişmanlık duyarsınız” HUCURAT/6. 

Selamün aleyküm. Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş il müftümüz sayın Muhammed Gevher'i ebediyete uğurladık Allah mekanını cennet eylesin. Yakınlarına sabırlar versin.

Rahmetli il müftümüzün cenazesine diyanet işleri başkanımız; Prof Dr sayın Mehmet Görmez hocamız teşrif ettiler.  Cenaze NAMAZI Hendek büyük camiden kalkacaktı fakat aşırı yağan yağmur sebebiyle cenaze NAMAZI hoca Ekrem Güler camisinden kaldırıldı.

Tam bu sıralarda Hendek büyük camide başka bir cenaze daha kılındı büyük cami imam hatibi Metin Dural hoca öğle Namazını ve cenaze Namazını kıldırdıktan sonra (görüntüler kayıtlarda mevcuttur) cenaze sahiplerine, mezarlığa gelemeyeceğini fakat kendilerine bir hoca efendinin eşlik edeceğini tebliğ etmiştir. Hendek’te imam hatiplik yapan hoca, İmam Hatip Metin Dural hocanın telefonu ile aranması üzerine (arama kayıtlarda mevcuttur) cenaze aracı ile birlikte mezarlığa teşrif etmiş ve cenaze ile alakalı imama düşen işlemleri yerine getirmiştir. Ayrıca emekli imam hatip Fehmi Duysak hocamızda diğer İmama eşlik etmiştir.(Aile bireylerinden birinin araması üzerine Fehmi Duysak hoca, Metin Dural Hocanın aradığı diğer hocaya eşlik etmiştir. Bu olaya Cenaze aracını kullanan sürücü de şahit olmuştur.)

Bazı haber sitelerinde ve sosyal platformlarda bu durum farklı lanse edilmiş toplumun tepkisine neden olmuştur. Olayın içinden çıkılmaz bir hal almaması ve toplumumuzu bilinçlendirme adına böyle bir yazıyı kaleme alma ihtiyacı duyduk. Yazımızın başında paylaştığımız ayeti kerimenin ışığında olayları değerlendirirsek çözümün daha basit olacağı kanısını taşıyoruz. Eleştirmek başkadır,  yaftalamak başkadır. Bizimde hocamızı, görev arkadaşlarımızı eleştirdiğimiz noktalar İllaki vardır olacaktır, aynı fikirde olmadığımız farklı açılardan baktığımız bir sürü husus mevcuttur bunlar insanın yaradılışında olan şeylerdir. Fakat aslı astarı olmayan şeyleri araştırmadan yazmak yaftalamak pusuda bekleyen din düşmanlarına pirim vermek olur. Dikkat edelim her gün yüz yüze bakacağımız insanları karalamayalım. Allah'a emanet olun.