Merhabalar. Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Tabi ki. Ben Esin AYGEN. Hendek de doğdum. İlk, ortaokul ve liseyi de Hendek’de okudum.1992 yılında evlendim. 3 kız çocuğu annesiyim. Liseden sonra kısa bir çalışma hayatım oldu. Azerbeycan ve İstanbul’da yaşadım. Son 10 yıldır da Hendek’de yaşamaktayım. Yaklaşık 6 aydır da El ele engelliler derneği başkanı görevini sürdürmekteyim.

Şimdi ilk olarak; Hendek de böyle bir dernek kurmanızında ki amaçlarınız nelerdir?

Öncelikle benim geçmiş yıllarda ağabeyim vefat etti. Ve benim ağabeyim şeker hastalığından dolayı son iki yılllık yaşamını görme engeli olarak sürdürdü. O zamanları yaşayarak da anladımki bizler toplumda engeli olan bireylerimizin yanında olarak, onların bu engelini en aza indirecek çabalar sarf etmemiz gerekiyor. Ardından Sakarya da çeşitli engelli konfederasyonlarında gönüllü olarak görev aldım. Ve artık Hendeğimizde de böyle bir oluşuma ihtiyaç olduğu kansına varınca arkadaşlarımızla birlikte bu yola çıkmış olduk.

Tabi bunun yanında bu bireylerimize olan toplumda ki farkındalığı artırmak, bu bireylerimizin toplumda daha huzurlu ve engelsiz bir yaşam sürdürmelerine katkıda bulunmakta başlıca amaçlarımızdandır.

Bize dernek olarak bu bireylerimizin toplumumuzda ki ihtiyaçları ve bu konuda gerçekleştirmek istediğiniz etkinliklerden bahsedermisiniz?

Aslında yapmak istediğimiz o kadar şey var ki...

Biz bunun için Sn. Kaymakamımız’dan Sn. Belediye Başkanımıza kadar çıktık görüştük. Onlar bize her türlü desteği verceklerini söylediler, bunun sözünü aldık. Duyarlılıklarından dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum kendilerine. Biz istek ve hedeflediğimiz etkinlikleri her yerde dile getiriyoruz.

Biz engelsiz cafe istiyoruz, engelsiz parklar istiyoruz, çocularımız için özel kurslar istiyoruz, el becerileri resim becerileri öğrenecekleri kurslara aracı olmak istiyoruz, toplumumuzu bilinçlendirecek konferanslar vermek istiyoruz, onları sinemalara pikniklere götürmek istiyoruz...

Biz okullarda ve toplumal mekanlar da engelli asansörü istiyoruz, bu çocuklarımız için her okulda özel alt sınıf istiyoruz....

Dernek olarak yardım geceleri düzenleyeceğiz, hatta tarih vermek gerekirse 2 Aralık’da içinde konserlerin de olacağı görkemli bir organizasyon planlıyoruz.

Vel hasıl; ihtiyaç çok ve bizimde bu ihtiyaçları karşılamak adına plan ve etkinliklerimiz çok...

Hendek EL ELE ENGELLİLERLE YAŞAM DERNEĞİ başkanı ESİN AYGEN’e sorduğum sorulara verdiği samimi cevapları için teşekkür ediyorum.

Gelecek hafta Sn. Başkanımızla Özel Eğitim Sohbetimizin diğer kısmında buluşana kadar hoşça kalın, özel eğitimin “farkında” kalın...!