13.04.2017 Perşembe günü sabah saat 10.00 haberlerini sunan tv kanallarının birinde bu iktidar döneminde milli eğitimin devrimler yaptığını ve eğitim sisteminin ne kadar yükseldiğinin haberi sunulunca şok oldum. Neden mi?

                  Efendim önceki yıllarda eğitim iyice geriye giderken  2003 yılından itibaren tam bir yükselişe geçmiş.Şimdi bu yükselişin hikayesini dinleyelim.

 • Çocuklarımız kitap bulamaz veya fahiş fiyatlara kitap satın alırken şimdi bedava alıyorlarmış
 • 8 Yıllık sistemi çökertilmiş, 4+4+4 denilen akıcı sisteme geçilmiş
 • Okullara yeni öğretmen kadroları açılmış
 • Yeni derslikler açılmış
 • Yepyeni eğitim sistemi getirilmiş
 • Öğretmen sayısı fazlalaştırılmış
 • Okullara akıllı tahta ve tabletler verilmiş

Miiş---------Mııış

Şimdi 41 yıl bu mesleğe hizmet vermiş bir eğitimci ve idareci olarak bu yapılanların neler olduklarına ve eğitimi nasıl sıfırladıklarını açıklayalım;

 • Evet çocuklarımıza her öğretim yılı başında kitap dağıtılıyor bu doğru hem de bedava amaaaa! içinde .Neleer var neler;resimler,Bir bakıyorsunuz A kitabı, D kitabı yok veya takım olarak eksik.Öğrenciler ,veliler ile okul yönetimi arasında sürekli bir çekişme,okullara başka illerden veya aynı ilden nakil yoluyla gelen öğrenciler mağdur.Liyakatsız  İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri yüzünden yıl ortasına kadar kitap bulamayan öğrenciler.Bakanlık az bastırmış diyen sorumsuzlar.A şehrinden B şehrine nakil yoluyla gelen bir öğrencinin A şehrindeki  ders kitapları B şehrindeki okuldaki ders kitaplarından farklı.Kitap yok,buluncaya kadar alnının derisi çatlıyor.
 • 8 Yıllık eğitim nasıl yanlışsa 4+4+4 eğitim sistemi de o kadar yanlış. ALLAH aşkına aynı okul ve bahçede 4+4 olur mu?Nasıl ki 8 yıllık eğitimde öğrenciler 7 yaş grubu ile 12veya13 yaş grubu öğrenciler bir arada olamıyorsa 4+4 aynı yaş grubu öğrencilerde aynı okul ve bahçede olmamalı aynı koridoru ve aynı tuvaleti kullanmamalı.Hiç kimse kimseyi kandırmasın efendim giriş kapısı oyun bahçesi tuvaleti ayrı diye.İşte akıcı sistemleri. Biz Eğitimcilere göre en güzel sistem 1+5+3+4 sistemi.
 • Okullarımızda öğretmen kadroları açılmış.Ya ALLAH aşkına güldürmeyin beni .Doğru Vekil öğretmen kadrosu açtınız ve yandaşlarınızı bu kadrolara liyakatsız kişilerce de atadınız,buna diyeceğim yok.Merkezlerde bile ekabil takımının çocuklarının gittiği okullara tam kadro varoş diye takip ettiğimiz kenar mahalle okullarına vekil kadro.
 • Öğrencilerin hala üçlü sıralarda sıkış tepiş kırık dökük sıralarla oturduğu sınıflar doluyken nereye yeni derslik açtınız
 • Doğru yeni sistem maşallah her bakan değiştiğinde değiştirilmek suretiyle geliştirildi. Buna inanmayan yok zaten.
 • Vekil +Vekil öğretmen fazlalaştırıldı. Mülakatla 80 puanın üzerinde olan öğretmen adayları elendi. Onlar geldi.
 • Evet okullara akıllı tahta yapıldı. Çalışan çalışmayana anlatsın arkadaşlar.

         Daha Birkaç yıl önceden çocuklarımıza zorla yazdırmaya çalıştığımız el yazısı şimdi ne oldu da kaldırılıyor.1.sınıfta el yazısı yazdırıyorsunuz Kitaplarınız da düz yazı.Kitaplar gazeteler düz yazı.Hayatımızdaki her şey düz yazı.İnat ettiniz el yazısı diye.Hani derler ya ‘’ bu ne perhiz bu ne lahana,, işte böyle bir eğitim.Her yıl öğretmenlere bize yazın ona göre eğitimimizi yönlendirelim diyorsunuz ama yazılanlara tenezzül bile edip bakmıyorsunuz.Bakanlığınızda çalışan bu kadar personel oradan oraya laf yetiştireceğine bunları okuyup değerlendirseler sizce daha iyi olmaz mı?Bana sorarsanız talim terbiye kurulu en az 50 öğretmenle hem de en ücra köşede çalışan öğretmenlerimle eğitim programları hazırlanmalı.Buna göre Eğitim olmalı.

           Okullarımızdaki uyuşturucu yaşının ortaokul seviyesine inmesi, kavga, yaralama ve öğretmenlerin darp edilmeleri artan disiplin olayları.Taşımalı sistemle okullarımızda çocuklarımıza verdiğiniz yemek gereğine uygun olarak getirilmese de yinede ALLAH razı olsun.Ama! İlkokullarımızdaki 1.ci 2.ci sınıf çocuklarımız taşımalı öğrenciler yemek yerken onları seyrediyor veya ağlıyor öğretmeninim bana yemek vermiyor diye.Günah beyler günah çok büyük günaha giriyorsunuz. ALLAH bunun hesabını sorar size de  bize de. Ortaöğretime gelen eziyet.Okulundan saat 15.00 de çıkan kız ve erkek öğrencilerin soğuk kış günlerinde saat 17.00’a kadar öğrenci servisi beklemeleri,nereye gittikleri ve nerelerde vakit geçirdikleri sizin olmasa da bizim umurumuzda.Biz öğrenci velileri bu eğitim sisteminin  düzeltilmesinden yanayız.

           Sayın yetkililer!Artık mış la – miş le uğraşmaktansa Eğitimimizi Milli hale getirelim ve bu köhne eğitim sistemlerine son vererek Anasınıfı 5 yaşından itibaren zorunlu hale getirelim.Çocuklarımıza yabancı dille daha çok eğitim vererek onları dünyanın nimetlerinden daha fazla yararlandıralım. 5+3+4 sistemine geçerek  en  kısa zamanda eğitim sistemimizi yukarı kaldıralım.Sistemi sizler değil eğitimciler hazırlasın.Zararı yok yine karar sizden çıksın.

         Hepinizi YÜCE ALLAH’a emanet ediyor.Tüm okurlarıma Saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum….