Farkında olmasak da, toplumun bir çeşit yansıması olan dizilerin hayatımızdaki rolü büyük. Kültür ve gelenek göreneklere bağlı kalmada bir kapı olmakla birlikte, siyasette propaganda aracı, model alma ve destinasyonda geleceğin şekillendirilmesi bakımından oldukça önemli. Peki özellikle son dönemlerde ne tür diziler göze çarpıyor, bu dizilerin topluma etkisi ne yönde biraz inceleyelim.
Biyografik ve gerçek hayattan uyarlama diziler büyük ilgi görürken şimdi de gündemde edebi eserlerden uyarlama diziler var. Özellikle Dr. Gülseren Budayıcıoğlu'nun eserlerinin yankı uyandırdığı aşikâr. Birkaç hafta önce yayına giren "Kırmızı Oda", daha geçtiğimiz hafta yayına giren "Masumlar Apartmanı" ve ikinci sezonunun ilk çekimleri yayınlanmak üzere olan "Doğduğun Ev Kaderindir" dizilerinin popüleritesi oldukça yüksek. Gülseren Budayıcıoğlu' nun büyük ilgi gören bu eserlerinin aynı zamanda gerçeklik olgusu taşıyor olması, toplumu derinden etkilemiş durumda. Hatta buna nazaran Budayıcıoğlu'nun; "Dizinin diğerlerinden farklı olduğunu çabuk anladınız" demesine de şaşmamalı. Obsesif kompulsif bozuklukların psikolojik etkilerinden, derin dramatik hayat hikayelerine kadar insan psikolojisinin, en ince ayrıntısına kadar işlendiğini bu eser yansıtmaları toplum tarafından kolayca benimsendi.
Toplumun her kesiminden insanın kendisinden bir parça bulabildiği bu edebi eser uyarlaması dizilere olan talep, yalnızca izlenme oranıyla da ölçülüyor değil. Aynı tarz psikolojik problemlerle karşı karşıya olan insanlar, kliniklere akın etmiş durumda. Dizinin uyarlandığı kitaba, kitabın yazarına ve yazarın diğer kitaplarına olan ilgi çığ gibi büyüyor. Gülseren Budayıcıoğlu gibi, eserleri dizi film sektöründe uyarlanmış başarılı, çok yönlü insanların kitapları yok satmaya başladı. Bunun yanında, herhangi bir eserden uyarlanmasa da, "Mucize Doktor" gibi bilgi ve farkındalık dolu çalışmaların toplum tarafından hızlıca benimsenmesi, bilinçlenme ve gelişim bakımından oldukça sevindirici. Bizler de bu güzel yapımların devamının gelmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.
Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Sağlıkla kalın...