Bir insanın hayatta başarıyı yakalayabilmesi ve kendini geliştirebilmesi eğitim ile mümkündür. Bu eğitim okullarda yapılabileceği gibi kişi okul dışında da eğitim alarak kendini geliştirebilir. Vatandaşları iyi eğitim almış toplumlar her zaman dünya devletleri içinde söz sahibi olan devletlerdir. Kişi doğruyu ve yanlışı eğitim sayesinde öğrenir bu sayede eksiklerini düzelterek daha başarılı olma yolunda ilerler. Eğitime her toplumda büyük önem verilmelidir. Ama bu tek bir sistemle oluşturulabilir.

Biz ne yapıyoruz; ortaokullardan liseye geçerek eğitimini devam ettirmek için yıllarını harcayan, çocukluklarını bile yaşayamayan sürekli okul stresi yaşattığımız evlatlarımızı deneme tahtası haline getirdik. LGS-OKS-SBS-TEOG şimdi de mahalli sistem ve nitelikli okul sınavları. Beyler sizler çocuklarınızı özel okul ve kolejlerde okuturken bizi deneme tahtası yaptınız. Arkasından da yetmedi çocuklarımızı sınıflara ayırdınız. Nitelikli okula gidenler ve niteliksiz okula gidenler diye. Ortaokulları yediniz, sıra liselerimize geldi. Dersler azalacak, seçmeli dersler getirilecek veeeeee liselerde eğitim bitecek. Okul yıllarımı hatırlıyorum beyler unuttuysanız size de hatırlatayım; Müzik dersinden, Beden eğitimi dersinden veya resim dersinden ortaöğretimlerde sınıfta kalan arkadaşlarımız olurdu. Şimdi seçmeli. O zaman bu dersleri hep kaldırın da matematik Türkçe kimya fizik biyoloji dersleri de seçmeli olsun belki onları okumak istemeyenlerde vardır, haberiniz olsun. Ders saatlerini azaltırken hiç düşündünüz mü normal saatlerde bile okula gelmek istemeyen öğrenciler nerelerde gezecekler, ne yapacaklar.

Sayın Bakanımız Ziya SELÇUK Bey’den çok şey beklerken O ne yazık ki bekleneni değil beklenilmeyenleri sanki yeni bir sistemmiş gibi lanse etmeye çalışıyor. Daha önce Liselerimizde kredili sistem de az ders boş ders saatleri ve seçmeli dersler vardı. Bu sistem ne yazık ki ülkemizde çok çabuk çöktü. Not sistemine göre liselerimize öğrenci alındı, o da çöktü. Eğer bu yeni gelecek olan sistem çocuklarımıza iyi bir gelecek sağlamak için yapılacaksa başımızın tacı olacak; ama çocuklarımız deneme tahtası olarak getiriliyorsa bütün vebal sizin olacak bunu sakın unutmayın.

Eğitim sistemi deneme tahtası olmaktan kurtarılmalıdır. Geleceğimizin eğitimden geçtiği asla unutulmamalıdır.

Allah’a Emanet olun