salkimoznurr @ gmail.com

Covid-19 kapsamında uygulanan yasaklar yaklaşık bir yıldır herkesin hayatında olumsuz etkiler bırakmaya devam ediyor.
Genç yaşlı, çoluk çocuk bu uygulanan kısıtlamalarla farklı bir dünyanın şartlarına ayak uydurmaya çalışıyor.
Bu durumdan etkilenen onlarca iş yeri kepenk indirirken, koca koca fabrikaların esnek çalışma uygulamasıyla, bir çok işçi zor olan yaşamlarına daha da zor şartlarda devam etmeye çalışıyor.
Ücretsiz izin ve devlet desteksiz iş yerlerinde çalışanlara gelince: Onlar dualarla, şükürlerle ayakta durmanın mücadelesi içinde hayat sürdürüyor.
Covid-19 ülkemizde göründüğünden bu yana, asgari ücreti bir kez dahi alamayan yüzlerce işçi işinden olmamak için, elindekini kaybetmemek için kaderine razı olup yetinmeye çalışıyor.
İşletme sahiplerinin hali zaten ortada.
Öğrenciler mi?
Bu durumdan etkilenen en önemli sektör!
Yüz yüze eğitim mi uzaktan eğitim mi sorularıyla geçen bir yıl.
Kaybedilen binlerce bilgi ve kafa karıştıran onlarca soru arasında imkansızlıklarla karşı karşıya kalan öğrencilerin halleri...
Aşının bulunmasıyla umut edilen bu illetin biteceği teorisi de malesef yerini yeni bir dalgaya bırakınca ne yazık ki geriye umuttan çok umutsuzluk bırakıp gidiyor.
Ülkenin bir tarafı bütün bunlarla mücadele ederken diğer taraftan yaşanan olaylar ülkedeki haksız şartların olduğunu bir kez daha gösteriyor.
Parti kongrelerin kalabalığı, parti mensuplarının eğlenceleri, düğünleri, cenazeleri, siyasi toplantılar, tatil yerlerinin yoğunluğu yukarıda tek tek saydığımız sıkıntılardan uzak bir yaşamın normalleşmiş halleri.
Bu şekilde giderse, insanların bir çoğu bu illetten değil de gördüğü bu manzaralar karşısında hiçbir şey yapamadığı için kahırdan ölecek.
Gerçekten sonumuz hayırlı olsun.
Zenginin eğlencesi, fakirin cebindeki bedelde olduğu sürece bu devran bu şekilde dönüp duracak...
Sağlıklı günler...