Cem Adrian 'ın gerçek adı Cem Filiz dir. 30 Kasım 1980 Edirne'de doğmuştur. Yugoslav kökenli bir ailenin ikinci çocuğudur. Babası tüccar, annesi ev hanımıdır. Sesi 4,5 oktavlık bir aralığa sahiptir. Adrian sahne soyadını doğduğu ve büyüdüğü Edirne şehrinin antik çağlardaki ismi olan Hadrianoupolis'ten esinlenerek almıştır.Adrian müzisyenlik yolundaki ilk adımını Fazıl Say'ın arkadaşı olan birine verdiği deneme kaydının Say'a ulaşmasından sonra Bilkent Üniversitesi'ne girerek attı.

 

2006 yılı sonundaki Aşk Bu Gece Şehri Terk Etti albümünün tanıtım konseri performansı ve Hayal Kahvesi konserler dizisi başta olmak üzere birçok  yerde verdiği konserlerini, üçüncü albüm projesine kadar devam ettirmiştir. Ayrıca Gökhan Çevir ile çalışmıştır. Bu süre zarfında birçok konser vermiş, canlı yayın ve programa katılmıştır. Emir albümünün kayıtları sürerken, 2007 yılı sonunda kayıtlarına başlanan, sadece piyano kullanılarak hazırlanan serinin ilk albümü olan Essentials Seçkiler - Etnik 2008 yılı Haziran ayında piyasaya çıkmıştır.

Fazıl Say'ın Cem Adrian yorumu

Cem'i eleştiririm ama Cem Adrian'ı eleştirmem

Fazıl Say’a göre bile anlatması zor: Cem erkek sesi, Cem kadın sesi, Cem çocuk sesi... Louis Armstrong, Ray Charles, Mariah Carey, Björk, Ruhi Su, Maria Callas, trompet, sürdinli trompet, viyola, ağız mızıkası, Anadolu gırlağı, Arap gırtlağı, zenci gırtlağı... Ana evreninde pop ama aynı zamanda caz, rock, klasik, etnik, tekno. Hepsi bir kişi: Cem Adrian.

Cem adrian'ı kusursuzlaştırmak adına sanatını her şeyden önde tutan belki de hafif narsist bir adam duruyor karşımızda. Cem adrian'ın derin sanatını  görebilirsiniz albüm kapaklarından tutun şarkı sözlerine kadar şarkı sözlerinden tutun parmaklarının mikrofona değdiği zaman güçlü yalnız korkak şaşkın yıkılmış şarkı sözleriyle bütünleşmiş  bir güç duruyor o sahnede  anlaması pek o kadar ağır ağır ve yara açan. O tutkuyu hissedebilirsiniz .Adrian adı kısıtlı değil

Eski bir çağdan gelmiş gibi  davrandığı o naif duruşu sahnede hakimiyeti tam olarak almış

Hafif mahçup her zaman biraz mahçup tam olarak adrian için mükemmele sürekli ulaşabilmek için bir yol şarkı sözleri o sürekli çalışır sizin için her şarkısı özel olabilecekken o her defasında daha derin daha özel şarkılar yapıyor sürekli üzerine koymaktadır.Cem adrian güçlü gözükebilir evet. Cem filiz ise çok daha hassas bir ruh.

Bir masal böyle bitmesin

Hiç kimse hiç üzülmesin

Şeker prens erimesin

Tuz kral onu hep sevsin