Artık Sonbahar geldi. Şehrimizde bu mevsimin güzelliği her zaman çok güzel olmuştur. Bu hafta Belediyede ki bazı etik olmayan izlenimlerimi paylaşmak istedim.

Özellikle iki Hendek’li Belediye çalışanının kavga etmesi ve bu kardeşlerimizin bu kadar afaki bir tepkiyle birbirlerine karşı fiili harekette bulunmaları çok acı bir durum.

Yazılanları okudum. Biraz araştırdım ve çok üzüldüm. İkisi de tanıdığım sevdiğim Hendek’e hizmet etmiş çocuklar. Hiç kimse bu çocukları bu noktaya hangi olaylar, kim yada kimler getirdi. Hangi karmaşanın ortasında kaldılar. Kimler bu oyunu tezgahladı dile getirilmiyor.

Bu kavgaların devam edeceği kanaatindeyim. Bu kardeşlerimiz yıllardır bu kurumda çeşitli mevkilerde beraber çalıştılar.  Sayın Başkan orada kimler hangi hesaplar ile bu olayların olmasına zemin hazırlıyor, bunu muhtemelen biliyorsun. Bunun önlemini şimdi almazsan bu olaylar farklı kişiler üzerinden devam edecektir, bilgin olsun.

Hendek’in çocuklarını birbirine düşürerek menfaat ve etki alanı genişletme hesabı olanlar, bu hesaplar bir gün ters döner sakın unutmayın.

Sayın Başkan kavga edenleri değil, bu oyunu kuranları bul ve cezalandır. Olması gereken budur. Eğer bunu yapmaz iseniz gelecekte olacak olayların sebebi siz olursunuz. Zaten kurulan oyunda bu. Belli ki sayın Turgut Başkanı zorda bırakıp farklı mecralarda zayıflatmak. Bu projenin temel amacı sizi bu kapsamında itibarsızlaştırmak. Biz uyarmış olalım, sonra size eyvah demek asla fayda sağlamayacak.

Gelelim Meclis toplantılarına ve oylamalarına. Meclis gündemine bakıyorum. Oylamalara bakıyorum, ağırlık, alalım- satalım- borçlanalım. Bu üç kulvarda yürüyor. Tam bir Emlakçı ofisi gibi. Hani Sosyal projeler, hani Hendek halkına verilen sözler. Proje ofisi açarak olmaz bu işler. Maketten proje, maketten ev satma. Tam bir telaşlı komisyoncu halleri. Birilerinin hesapları farklı belli ki. Sayın Başkan, etki altında böyle bir oluşuma evet demiş olacağını düşünüyorum. Olmaz Başkanım olmaz.

Belediyenin yaptırmış olduğu işler, alımlar ve yapılanlar neden Hendek Belediyesi yapılacak işlerini Hendek’li müteahhitlere yaptırmıyor. İşler küçültülmüş parçalara bölünerek ihale kapsamından çıkarılıp sonra ilave iş kapsamına alınarak, aynı müteahhitlerle yürüyor. Bu neden böyle oluyor.

Sayın Başkanım nedir bu Adapazarı sevdası anlamadım.

Birde başımıza Marmara Belediyeler Birliği çıktı. Girilmemesi yönünde Komisyonda oy kullanan Meclis üyelerini tebrik ediyorum. Birilerinin arka bahçesi olmayın. Hendek halkının haklarını yedirmeyin.  Bu birlik konusunun açılımını önce bir inceleyin, sonra içinize siniyormu bakın, ondan sonra gündemde kalıp kalmamasına öyle karar verin. Halka sormadan sadece birilerine rant ve iş kapısı açmayı oylamak yerine Hendek’in sosyal projelerini gündeme alın.

Sayın Başkan hiçbir sorun, ortak istişare ve ortak akıl olmadan çözülmez. Hendek’in sorunlarını çözmenin yolu ortak istişare ve ortak akıl ile olacağı kanaatindeyim. Bu istişareler laf olsun diye değil, uygulamada etkisini göstermek için yapılmalıdır. Eğer ortak istişare laf olsun diye yapılıyorsa ve çıkan sonuçlar değerlendirilip uygulamaya sunulmuyorsa sonuçları vahim olur. Herkes ilk gördüğünü hedef alır. Bizden söylemesi, gerisi size kalmış. Daha güzel bir Hendek için çıkarsız, menfaatsiz, beklentisiz kişiler ve STK’lar ile istişare şarttır diyorum. Her şey Hendek halkı ve bu güzel şehrimiz için olmalı.

Saygılar