Hayatı boyunca insanların çeşitli birçok ihtiyaçları olmuştur.
Hatta her insanın bir döneminde yaşadığı bir zorluk ve bu zorluğu atlatabilmek için aradığı bir destek kesin olmuştur.
İşte bu durumlarda insanların tek başına, kimseye ihtiyaç duymadan yaşamaları mümkün değildir…

İnsanlar daima farklı olaylarda bile olsalar,birbirlerine ihtiyaç duymuşlardır.İhtiyaç duyulan konularda da diğer insanların yardımcı olması toplum huzurunun sağlanması için gereken en önemli etkendir.

Sizler kendinizi ne kadar eğlendirseniz de mutlu olmanın ve huzuru bulmanın tek yolu bir başkasına vereceğiniz mutlulukta gizlidir.Bu sebeple yardımlaşmayı yaymalı.birbirimize elimizden geldiğince destek olmalıyız.
Bana ne lazımcılıkla,bana dokunmayan yılan bin yaşasın gibi yanlış ifadelerle,ben kazandım onlar da çalışsın kazansın gibi sözlerle aslında büyük bir soruna çanak tutmuş olursunuz.O sorunda toplumda zorlukları yaşayan insanların gün gelipte sizin gibi düşüncelerle hareket etmesi…

Oysa insan yaşadığı toplumun dertleri ile ilgilenmeli,etrafındaki insanların sıkıntılarına kendince çare aramalıdır.Bunu kendine prensip edinmelidir.Sadece kendini düşünüp,başkalarını unutmamalıdır.
Izdırap içinde kıvranan hastaları,bir lokma ekmeğe muhtaç kalmış insanları arayıp bulmalı,mevcut imkanları ölçüsünde onlara yardım elini uzatmalıdır.
Yardım denilince gözlemlerime dayanarak söylüyorum insanların tepkileri farklı farklı…
Bazı insanların yardım konusunda tepkileri ise son derece şaşırtıcı…
“bana ne kardeşim ben çalışıyorum adamlar yan gelip yatıyorlar.Bir de onlara yardım mı edeceğim.”
Sözlerini çok duymuşumdur.
Elim verici…
İnanın biraz araştırsalar,boş vakitlerinde sadece etrafındaki insanların durumlarını gözlemleseler,hayatın içinde yoksulluklarının yaşattığı imkansızlıklarla boğulanları göreceklerdir.
Söyledikleri sözlerden de utanacaklardır.
Her zaman derim
“Bu bir imtihan…Ama onların imtihanı mı yoksa bizim imtihanımız mı?Bunu iyi düşünmek lazım.”
Yine her zaman söylerim,
”Kimseden bir göl,bir deniz ya da bir okyanus olmasını istemiyorum.Sadece bir damla su olun ve herkes bir damla olsunki bir bardak su olalım…Ve o bardaktaki suyu ihtiyacı olan birine ikram edelim kana kana içsin…Ne kaybederiz ki…”
İşte toplum olmanın güzelliği ve huzuru burada.
İyi ve mükemmel insan olmanın yolu da budur…
İyi ve mükemmel insan,kendisine çeki-düzen verdiği gibi,başkalarının da iyi olması için gayret gösteren,dargınları barıştıran,öfkeleri yatıştıran,elinden geldiğince birlik ve beraberliği oluşturan,kimseye kötülük etmeyen,başkalarıyla iyi geçindiği gibi kendisiyle de iyi geçinilendir.

Çok zor değil kardeşlerim…Biraz fedakarlıkla,biraz farkında olmalıkla ve gayret etmekle hem bu dünyamızı hem de ahiretimizi kazanabiliriz…

Asıl kar çalışarak kazandıklarımızda değil bu kazançlarımızı paylaşabilmektedir…

Allah a emanet olun…