Kızılay’da Sakarya Caddesi ile İzmir Caddesi arasında, tüp geçidinin altında sadece zihinsel yetersizliği bulunan bireylerin çalıştığı okul çıkışı, aksam iş çıkışı vs... herhangi bir zamanda sevdiklerinizle birlikte gidip çayınızı, kahvenizi yudumlayacağınız bir cafe burası ....

Cafe down; yani özel gereksinimli bireylerin topluma eşit haklarla katılmalarını sağlamak için faaliyet gösteren bir cafe ...

Ben de vizelerin bitmesinin hemen akabinde fırsat bulmuşken Özel Eğitim bölümünde olmamın da vermiş olduğu heyecan ve istekle CAFE DOWN'a  gidip hem kahvemi içtim hem de sizlerle paylaşmak icin cafeye girişimden çıkışıma kadar birtakım gözlemlerde bulundum.Sağolsun cafenin yetkilisi Mehmet abi de benim bu gözlemleri yapmam için bana yardımcı oldu.

GÖZLEMLERİMİN SONUCUNDA KISACA CAFE DOWN ?

* Cafe Downda zihinsel yetersizliği bulunan bireylerle birlikte onlara yardımcı da olan normal bireylerde çalışıyor.

 

*Cafeye ilk girdiğimde ister istemez bir anormallik sezeceğim zannederken bir de baktım ki onların, bizim günlük hayatta gittiğimiz Caferlerde çalışan garsonlardan hiçbir farkı yoktur.

 

*Özellikle birçok insanımız Cafe down' da sadece down sendromu bulunan bireylerin çalıştığını düşünüyor. Ancak burada zihinsel yetersizliği bulunan bütün bireyler çalışabiliyor.

*Hareketleri, işleri yapma hız ve başarılaı biraz düşük olduğu için kahveniz biraz geç gelebiliyor. Ancak sempatiklikleri ve güleryüzleriyle bunu size hissettirmiyeceklerinden emin olun. Ben şahsen kahve biraz daha geç gelsinde bu güleryüzlü kardeşlerimizle biraz daha muhabbet edelim hissine kapıldım.

*Cafenin sahibi Mehmet abi Bizler ne kadar mesleki rehabilitasyon açısından elimizden geleni yapsakda sosyal rehabilitasyon açısından onları üretebilen birer birey olarak topluma kazandırabilmek icin daha çok desteğe hoşgörüye ve de en önemlisi "farklındalığa" ihtiyaçları olduğunu söylüyor.

Velhasıl Cafe Down özel gereksinimli bireylerimizin toplumda farkındalığını artıracak en güzel faaliyetlerden biri olurak karşımıza çıkıyor.

Bizlere de oralara bol bol gidip kahvelerimizi içip bir nebze olsun farkındalık oluşturmak düşüyor.

Zaten bir kere gidip o sempatik, güleryüzlü kardeşlerimizi görünce istemsiz olarak down cafe'nin nüptelası olacaksınız.

Eee sonrada diyeceksiniz ki "Bir Down Cafenin 40 yıl hatırı vardır".

Haftaya bir başka özel eğitim yazısına kadar hoşça kalın özel eğitimin farkında kalın...!