Nihayet seçim oldu bitti. Biz bu yazıda bu seçimin Türkiye geneli ile ilgili olan yanını değil de, ilçemiz Hendek’teki seçimi analiz etmeye çalışacağız.

Sonuçta Turgut Babaoğlu büyük bir başarı göstererek kazandı ve yeni belediye başkanımız oldu.

Zannedilmesin ki bu kolayca oldu. Babaoğlu önümüzdeki çok zor engelleri birer birer aşarak bu noktaya geldi. Hani bir deyim vardır ya. “Adeta tırnaklarıyla kazıya kazıya bunu başardı.”

Şu noktayı belirteyim ki Turgut Babaoğlu hepimize bir seçimin nasıl kazandırılacağını öğretti. Bu konuda adeta ders verdi.

Bu zorluklar şunlardı. En az 5-6 yıldır büyük uğraşlarla seçim kazanmanın alt yapısını hazırladı. Çok çalıştı halkın iyi gününde kötü gününde sevinçlerini ve üzüntülerini paylaştı. Nerde bir cemiyet, Nişan, Düğün, Sünnet ve cenaze… varsa orada Babaoğlu vardı. Çocuklarla çocuk oldu onlarla eğlendi. Gençlerle genç olup onlarla top oynadı. Minibüslere binip onlarla sohbet etti. Hastaları ziyaret edip, gönüllerini aldı. Hasılı ünlü bir politikacının deyimiyle “insanlara dokunursan karşılığını alırsın.” dediği gibi karşılığını aldı.

Babaoğlu bu tavır ve davranışlarıyla halka öyle yaklaştı ki artık halk onu kendinden biri gibi görmeye başladı ve burada halkın zekası devreye girdi. Harika bir buluşla ona “Bizim Turgut” söylemini yapıştırıverdi. Bu bir halk zekası buluşuydu  zaten. Türküler, ezgiler, efsaneler ve destanlar böyle halkın ortak zekasıyla doğmuştur. Bunlar anonimdir, halkın ortak buluşu olur. Hasılı sonuç olarak Turgut Babaoğlu oldu ”Bizim Turgut” bu söylemde ona çok yakıştı. Yukarıda belirttiğimiz gibi “Bizim Turgut” önündeki  zorlukları ve büyük engelleri özgüveniyle teker teker aşarak mutlu sona ulaştı.

O zorlukları anlatalım;

Yıllardır süren halkla bütünleşme çalışmaları, Parlamento bir milletvekiliyle temsil edilen; ilçemizde örgütü bile olmayan bir partiden aday olması, Yani demek isterim ki; aldığı oy Babaoğlu’nun tamamen şahsına verilen oydur. Sakarya gibi yıllardır Ak Parti’nin adeta kalesi olan bir ilin ilçesinden seçim kazanması.

“Bizim Turgut” Hendek’te bazı ilkleri de yaşadı ve yaşattı. Şöyle ki;

Hendek halkı ilk defa Hendekli bir kardeşimizi öyle benimseyip bağrına bastı ki ona; “Bizim Turgut” diye bir ad vermiştir. İlk defa mecliste tek kişiyle temsil edilen bir partiden seçime girip kazanmıştır.Yine  Ak Parti’nin kalesi olan bir ilin ilçesinden seçim kazanmıştır. Bence bunlar cok büyük başarılardır. O artık sadece Hendek’te değil, tüm Sakarya’da bir fenomendir.

Son olarak şunu söylemek istiyorum: “Bizim Turgut” bu yetenekleriyle ve çalışkanlığıyla ileriki yıllarda daha üst yerlerde görürsek sürpriz olmayacaktır. Ondan büyük başarılar bekliyoruz ve Allah Yardımcısı olsun diyoruz.

Diğer adaylarda değerli kardeşlerimizdir. Ahmet Mercan ilçemizin yetiştirdiği değerli bir mühendis ve iş adamımızdır. Ali kemal sofu hasbelkader öğrencimiz olan efendi, saygılı bir kardeşimizdir. Yasir Yüksek’te bu göreve layıktır. Ama tek kişi seçilecektir. Oyunun kuralı budur. Hepsine bundan sonra ki yaşamlarında başarılar diliyorum.