Genellikle halkın yarattığı, ağızdan ağıza, kuşaktan kuşağa sürüp gelen, çoğunlukla olağanüstü durum ve olayları yine olağanüstü kahramanlara bağlayarak anlatan halk hikâyelerine masal denir.

Masallarda genellikle iyilik - kötülük, doğruluk - haksızlık, adalet - zulüm, alçakgönüllülük - kibir... gibi zıt durumların temsilcisi olan kişilerin mücadelelerinden veya insanların ulaşılması güç hayallerinden söz edilir.

Evet yıllarca bizleri yönetenler gerçeklerle ilgisi olmayan masallar anlatıp uyuttular.

Şimdi bu mübarek ramazan ayında bizlere bir masal anlatmalarını istiyorum.

Hani masal ya bu aç çocukların olmadığı, zengin fakirin olmadığı, hakkın güçlüden yana değil haklıdan yana olduğu, sokaklarda kadınların, çocukların korkusuzca gezdiği bir masal.

Evet bir masal olsun kadına şiddet olmayan, çocuk istismarının olmadığı, her şeyin para ile alınıp satılmadığı, vatan evlatlarının şehit haberlerinin olmadığı, herkesin iftar sofrasında aynı yiyecekleri bulduğu bir masal…

Şehirlerimizin betonlar ile kaplı olmadığı, müteahhitleri zengin yapmak için şehirlerin, ormanların, doğanın katledilmediği, hala kuşların yuva yaptığı ağaların olduğu bir ülke ve şehirler olsun.

Bu masalda trafik kirliliği ,korna sesleri, egzoz dumanı olmasın, çocuklar sokak aralarında top oynasın, üstünü özgürce kirletsin.

Sokakta bizimle dünyayı paylaşan hayvanlar aç kalmasın, eziyet görmesin.

Sokaklarda dilenciler, Suriyeli çocuklar, mendil satan çocuklar, araç camı silen minik eller olmasın.

Mahalle aralarında tüm komşuların ortak kurduğu iftar sofralarında ezan sesi beklenirken ,sıcak pide kokuları yayılsın etrafa ve çocuklar koşuştursun.

Sırf kamu ve devlet imkanları ile oy toplamak için iftarlar düzenlenmesin. Herkes kendi cebinden karşıladığı iftarlara halkı ,toplumu davet etsin.

Kamuda ve kamu kaynaklarında inanan inanmayan oruç tutan ve tutmayan o yemeklere gelen ve gelmeyen herkesin hakkı, payı vardır. Bu şuur ile kurumsal iftarlar, aşırılığa ve Isra fa kaçan sofralar kurulmasın.

Her birimiz soframızda bir komşu bir ihtiyaç sahibini ağırlayabilelim.

Hadi herkes zekatını layığı ile versin ki etrafta gözü yaşlı çocuk kalmasın.

Çok mu ileri gittik olsun masal bu ya

SELAM SAYGI DUA İLE HAYIRLI ŞUURLU RAMAZANLAR.