Bir gün bir anne doğum yapmış ama bebeğin bir gözü yokmuş anne dayanamamış gözünü yavruna vermeye karar vermiş.

Ve ertesi gün ameliyata başlamışlar annenin bir gözünü çıkarıp bebeğe takmışlar.

Aradan aylar yıllar geçmiş. kız büyüyüp genç kız olmuş. ama annesinin bu halinden utanıyormuş sokakta. O yüzden annesini sevmiyormuş. Hep geceleri düşünüyormuş; bu kadının niye bir gözü yok yoksa o cadı olarak mı beni dünyaya getirdi inanamıyorum gerçekten diye düşünürmüş.

 

Günlerden bir gün kız gizlice birisiyle nikah yaptırmış. Annesi buna dayanamamış. Ama katlanmış. Bir daha da kızını görememiş ve görende olmamış. Aradan yıllar geçmiş kızın 2 tane çocuğu olmuş. Bir gün kapı çalmış. Gelen annesiymiş kız demiş ki anne burada ne arıyorsun. Çocuklar çok korkmuşlar. Senin benim çocuklarımı korkutmaya hakkın yok diyerek kapıyı yüzüne kapatmış. Anne eve gitmiş. Kızına bir mektup yazmaya karar vermiş. Bir zaman sonra anne hastalanarak ölmüş. Son sözü de elveda kızım olmuş.

Bir gün kız annesiyle alay etmek için kapısını çalmış ama açan olmamış komşular demiş ki kızım başın sağ olsun annen öldü. Kız oracıkta şaşıra kalmış elindeki testi yere düşmüş. Kapıyı kırarak içeri girmiş. İçeride bir mektup görmüş açıp bakmış ve okumuş. Mektupta şöyle yazıyormuş;

 

Sevgili kızım biliyorum sana iyi birer anne olamadım. Küçükken Sen doğduğunda bir gözün yoktu. Bende bir gözümü sana verdim. Şimdi senin o güzel gözlerinle gördüğün için çok mutluyum. Sevgili kızım senin çocuklarını korkuttuğum her yerde seni utandırdığım da için sende de özür dilerim.

-Sevgiler canım kızım mutluluklarla yaşa.

 

-Anneler böyledir işte. Hiç çekinmeden canlarını evlatlarına seve seve verirler. Ya evlatlar; günümüzde annesini dövenler, sokağa atanlar üç beş kuruşunu şuna buna verenler… Öldüklerinde feryadı figan eden evlatlar. Annelerimizin kıymetini ne zaman anlayacağız. Hepimiz Annelerimizin ayakları altında olan yere gitmek istemiyormuyuz. (CENNET ANALARIN AYAKLARI ALTINDADIR) buyrulmamış mıdır…

-Annelerimiz  tüm anneler birer kutsal varlık olmalarına rağmen onlara kıyanlara ne demeli.

-Kıymetini bilenler için bir gün değil her gün ANNELER GÜNÜDÜR.

-ANNELER MUTLU GÜNLERİ KUTLU OLSUN