Memur olabilmenin şartlarını ve memurların özlük haklarını düzenleyen kanunun adı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunudur.1965 yılında kabul edilen bu kanunun bu güne kadar değişmeyen maddesi neredeyse yok. Aslında bu kanun toplumda gerçek anlamda fazla bilinmez. Hatta memurların çoğu da bu maddelerden habersizdir.

Ben burada hükümetin temcit pilavı gibi ikide bir " 657 kaldıracağız" söylemine değinmek istiyorum. Tüm memurların tepesinde kılıç gibi duran bu tehdit, emin olun hakkıyla çalışan, kimsenin hakkını yemeyen aldığını son kuruşuna kadar hak eden memurların hiç de umurunda olmadığını bilmenizi isterim.

Her seçimden sonra memurlara adeta şantaj yaparak "kaldıracağız bu 657 yi,veririz kıdem tazminatını, veririz ihbar tazminatını, kapının önüne istediğimiz zaman koyarız” diyerek bizleri ekmeğimizle tehdit eden anlayışa şunu söylemek isterim.

Sizler haşa kendinizi, gecenin ve gündüzün sahibi rızkı dağıtan, Cenab-ı Allah’ın yerine mi koyuyorsunuz?

Siz mi bizim rızkımızı veriyorsunuz da kalkmış biz memurları ekmeğimizi elimizden almakla tehdit ediyorsunuz.

Ha işe gitmeden, hak etmeden birilerinin maaş aldığını kastediyorsanız, sizin kaldırmaya çalıştığınız kanun, o haramzadeleri işten atmanıza zaten müsaade ediyor. Atadığınız idareciler bunu yaptılarda elinizi mi tuttuk.

Yok, biz 14 yıllık iktidarımızda bizzat kendi bakanlarımızın özel yetkilerini kullanarak, üst düzey görevlere getirdiği, hak etmedikleri halde sınavlarda kopya çektiklerini bildiğimiz, ne istediniz de vermedik diyerek, devletin içerisine yerleştirdiğimiz dikey, yamuk, paralel yapıları temizleyeceğiz" diyorsanız kusura bakmayın da bu 657’nin değil sizin kabahatiniz.

Ya da sırf “biz siyasetçilere yalakalık yaptıkları için atadığımız beceriksiz, liyakatsiz, bürokratlar devletin nasıl işlediğini bilmiyorlar. Bunlar işleri yürütemiyor, sözlerini memurlara geçiremiyor, mahkemelerde rezil oluyoruz” diyorsanız bu da sizin işi ehline vermediğinizi gösterir.

Bence asıl gerekçeniz, sizin de bildiğiniz sırf yandaş oldukları için iktidarınız süresince, her gelen bakanınızın atadığı, sayıları yüzlerce olan danışmanlar, müşavirler ve kpss ye girmeden arkadan dolaştırarak memur yaptıklarınız. Hiç çalışmadan, hatta işe bile gitmeden,yandaş-sene üye olarak maaş alıp yan gelip yatan ballı tayfayı kastediyorsanız o da sizin vicdanınızı ortaya kayar.

Bir de size biat etmedikleri için görevlerinden alınarak merkeze çekilen fakat hiçbir iş yapmalarına müsaade etmediğiniz valiler, emniyet müdürleri, bürokratlar… Hatta bürokraside bu güne kadar görmediğimiz yeni moda merkez müftüleri sizi rahatsız ediyorsa, o da sizin hazımsızlığınızı gösterir. 

Şimdi size soruyorum. Elinizi vicdanınıza koyun düşünün.

Bu 657; her gün 8 saat boyunca verilen her görevi yerine getiren, fedakarca çalışıp yoksulluk sınırının altında yaşayan, memurları mı koruyor yoksa sizin atadığınız iki kazı gütmekten aciz, eski parayla milyarlarca maaş alan yandaşlarınızı mı?Yoksa AKP’nin seçim mitinglerine öğrenci, işçi, memur taşıyan yalaka müdürlerinizin zırhı mı?

657 denen “ucube” yasa, Vatanın her köşesinde canı pahasına görev yaparak, devletimizin varlığını hissetmemize sebep olan, al bayrağımızı dalgalandıran, bir çoğu hainler tarafından eşlerinin çocuklarının gözü önünde kalleşçe şehit edilen polisleri, askerleri, öğretmenleri, imamları, doktorları, sağlıkçıları mı koruyor? Yoksa o bölgede açılım adına bölücülük yapmalarına müsaade ettiğiniz,hendek kazıp yollara bomba döşeyen belediye başkanlarını ve onların göreve aldığı, aldırttığı pkk memurlarını mı?

Madem öyle hodri meydan. Kaldırın şu 657 yi de, kim çalışıyor, kim çalışmıyor,kim vatansever kim hain bir görelim. El mi yaman bey mi yaman bir bakalım.

Kimse bizleri ekmeğimizle tehdit etmeye kalkışmasın. Rızkımızı ne siyasetçiler ne de yandaşlıklarıyla arzı endam edip, güçlerini sadece oturdukları o koltuklardan alan yalaka bürokratlar vermiyor. 

Böyle yaparak,Yüce Mevla’ya gönülden inanmış, rızıklandıranın yalnızca o olduğuna iman etmiş, Türkiye Kamu-Senlileri, Türk Eğitim -Senlileri korkutacağınızı mı zannediyorsunuz? Ferman sultanınsa,meydanlar bizimdir. Elinizden geleni ardınıza koymayın.

Çok şükür ki, Allah var… Gam yok!

Saygılarımla...