İl ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma Kurumları, kendilerine başvuruda bulunan vatandaşları, devletin yardım olarak verdiği imkanlardan faydalandırmak için çalışırlar. Başka görevleri var mıdır bilmiyorum ama benim bildiğim bu…

İlçemizdeki vatandaşlarımızın pek çoğu da sosyal yardımlaşma kurumundan faydalanmaktadır.

Ama yaşamış olduğum birkaç olaydan sonra adaletli çalıştıklarını düşünmüyorum.

Yardım amaçlı vatandaşlara kömür dağıtımı yapılıyor. Bizzat şahit olmasam yanılmışımdır derdim ama şikayetçi olmama rağmen gözümün önünde hala ihtiyacı olmayanlara kömür yardımı devam etmekte.

Bunun en birinci sebebi de denetimsizlik.

Hendekte denetim yok…

Adamın dirseğinden bileğine kadar burma bileziği, yurt dışındaki eşinin göndermiş olduğu bankadaki parası, üç katlı evi, bir kiracısı, evindeki modaya göre değişen eşyaları olmasına rağmen benim bildiğim, gözümle gördüğüm üç yıldır kapısına kömür yıkıldığı…

Kimsenin malı, evi vesairesi umurumda değil ama  gerçek ihtiyacı olanlar varken bu tür kişilere niye yardım veriliyor anlamıyorum.

Bu sene vakfımıza kayıtlı ailelerimizden kömür alamayanlar oldu, bahsettiğim kişi ve gibilerine de ilk posta kömür dağıtıldı.

Benim hem dul hem de bir yetimi olan, kirada oturan, verilen eski eşyalarla hayatını devam ettirmeye çalışan teyzem kömür alamadı. Allah'tan bir yardımsever kömür yardımında bulundu da şimdi ısınıyorlar.

Geçen sene de Sosyal Yardımlaşmada işim vardı. Baktım kayıtlı ailelerimden bir bayan kardeşim sandalyede oturmuş bekliyor. Kara kara düşünceli…

“Hayırdır” dedim,

Beni görünce sevindi garip “Abla yardım kömürü çıkmıştı bize ama evde olmadığım için kömürümü yıkmamışlar, geri getirmişler. Şimdi de dağıtım bitti diyorlar, kömürümü kendi imkanlarımla almalıymışım. Ne param var ne durumum ” dedi.

Bu ailemin durumunu biliyorum, eşi çalışıyor, dört çocukları var, üçü okula gidiyor. En küçük kızını da bırakacak yeri olmadığından çalışamıyor. Evleri kira.

Allah razı olsun bir yardımsever dostumuzu arayıp durumu bildirdim. Hemen araç gönderdi, yükledik ve evine kömürünü götürdük.

Vatandaşına sahip çıkmak ve zor durumunda güçlü bir devletin olduğunu hissettirmek, hizmet konusunda yapılabilecek en doğru ve en güzel çalışmadır. Ancak yardım adaletli ve düzgün yapıldığı sürece…

Halka hizmet mi halka eziyet mi?

Ben bu konuda bir iki örnek veriyorum ancak sadece ilçemizde bile bu ve buna benzer bir sürü örnekler var.

Hak etmediği halde devletin yardımlarından faydalananlar, hak ettikleri halde birçok bahaneyle yardımlardan faydalanamayanlar.

Yaşanan tek gerçekse, Yenilen tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı, Kendi rahat yaşamları uğruna hesapsız savrulan paralar ve bunların yanında adaletsiz kalkınan insanlar…

Allah a emanet olun…