Hendek İnşaat Tadilat

Hendek Orman İşletme Müdürlüğü tarafından hak sahiplerini tespit çalışmalarının ardından kiraya verilen Yayla evleri için ev sahiplerine yapı ruhsatı ve oturma izni için tebligat gönderildi.

Mahalle Muhtarları tarafından Yayla evleri olan ev sahiplerine iletilen tebligatta, Yapı Ruhsatı ve Oturma izninin bir yıl içinde Belediyelere veya Valiliklere müracaat edip tamamlanması gerektiği bilgisi yer alıyor.

Kiralamaların üzerinden yaklaşık 1,5 yıl geçmesinin ardından Yayla sakinlerine gönderilen tebligat ile yapı ruhsatı ve oturma iznine tepki gösteren ev sahipleri “gelen tebligatlar ile şok olduk. Bir asırdan fazla bir zamandır kullanmış olduğumuz, hepsi olmasa da birçoğu derme çatma olan Yayla evlerimize yapı ruhsatı ve oturma izni istemeleri bizlere Yaylayı terk edin der gibi. Yaylalarımız birilerine peşkeş mi çekilecek” diyerek karara tepki gösterdiler.

İlçemizde bilinen 3. Yayla var. Dikmen Yaylası’nın bu yıl 108. Ve Çiğdem Yaylası’nın ise 45. Yayla Şenliği yapıldı. Yine Aksu Mahallesi’ne ait olan Kaymakdere (Beşoluk) Yaylası var.

Mahalle ve Yaylada evi olan Vatandaşlar bu yanlıştan bir an önce dönülüp Yaylaların Orman alanından çıkartılmasını ve eskiden olduğu gibi gönüllerince Yaylacılık yapmak istediklerini dile getirerek yetkililere seslendiler.