1 Temmuz'da yasakların kalkacak olması, bu yıl yayla şenlikleri yapılacak mı? sorusunu akıllara getirdi.

Yayla şenlikleri bu yıl yapılacak mı? Vali Kaldırım cevapladı

Sakarya'da 30'un üzerinde yayla bulunuyor. Bu yaylaların bazılarında ise geleneksel olarak yayla şenlikleri düzenleniyor. Her yıl Haziran ayı sonunda başlayıp Temmuz ayı boyunca devam eden yaylalardaki şenlikler geçen yıl pandemi önlemleri çerçevesinde gerçekleştirilememişti. Bu yıl 1 Temmuzda yasakların büyük ölçüde kalkacak olması "Yayla şenlikleri de yapılabilir mi?" sorularını akıllara getirdi.

Yayla Şenlikleri Bu Yıl Yapılabilecek Mi?

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım " Henüz bu konuyla ilgili bir karar yok. Değerlendireceğiz... Vaka sayılarının gidişine göre bir karar alınabilir." dedi.

İstanbul'a ve diğer çevre illere oldukça yakın olması nedeniyle yerli turistler tarafından tercih edilen Sakarya, iyi korunmuş doğası ile yayla turizminin merkezlerinden biri haline gelmeye aday...

Çiğdem Yaylası

Yapısıyla ilgi çeken evlerin bulunduğu Çiğdem Yaylası, turizmci, gezgin ve yazarlardan oluşan büyük bir jüri tarafından Türkiye’nin en güzel on yaylası arasında gösterilmiştir. Topukotu olarak adlandırılan çimle kaplı geniş alanı, küçük ve hafif eğimli tepeleri ile yaylanın oldukça hoş bir manzarası vardır. Yaylada her yıl temmuz ayının ikinci haftasında yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Şenlikte yayladaki hayvancılık ile yetişen sebze ve meyveler tanıtılmakta, ayrıca çeşitli eğlenceler yer almaktadır.

Dikmen Yaylası

Hendek İlçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Hendek ve Dikmen Yaylası arası 1,5 saattir. Hendek-Karadere üzerinden Dikmen ve Çiğdem Köylerine, buradan da yaylaya ulaşılabilir. Orman gülleri ile ünlü olan yaylada elektrik mevcuttur. İlimizin 1722 m. yüksekliğindeki en yüksek tepesidir. Burada her yıl yaz sezonu şenlikler yapılmaktadır.