Özel Eğitim bölümü öğrencisi Hasan Hüseyin Yıldırım ,Özel Eğitim Bölüm Başkanı Özgüç ile hedefleri, Özel Eğitim Kongresi ve Bölüm Başkanlığı gibi konularla ilgili söyleşi yaptı.

 

SAÜ Özel Eğitimin yeni bölüm başkanını tanıyabilir miyiz?

Tabi ki. Ben Canan Sola Özgüç, Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü Zihin Engelliler Öğretmenliği Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programı mezunuyum. Yaklaşık 10 yıldır akademisyenlik görevimi sürdürüyorum. 2006 yılında Sakarya Üniversitesinde Arş. Gör. Olarak akademisyenliğe başladım. Bölümün kuruluş aşamasından bugüne gelene kadar bölüm hocalarımızla SAÜ Özel Eğitimin gelişimi ve başarısı için emek sarf ettik. Ve 2016 yılı itibariyle de 10 yıllık geçmişimin olduğu SAÜ Özel Eğitimde Bölüm Başkanı görevine başladım.

Öncelikli olarak; bu seneki Özel Eğitim Öğrenci Kongresi Hendek’te düzenlenecek. Bu gelişmeyi yeni bölüm başkanı olarak kendi açınızdan, SAÜ ve Sakarya açısından değerlendirebilir misiniz?

Öncelikle bu karar 10 yıllık geçmişi, tecrübesi ve azmiyle SAÜ Özel Eğitimin bir başarısıdır.

Bu 10 yıllık tecrübemiz gerekli otoriteler tarafından olgunlaştığımız olarak yorumlandı ve tabi ki biz de bu durumun haklı gururunu yaşıyoruz.

Ben bu kongreyi misafirlerin ağırlamasından tutun, Sakarya’nın tanıtımına kadar, hem Hendek’in hem de SAÜ Eğitim Fakültesi’nin reklamı ve başarı hikayesi olarak görüyor ve yorumluyorum. Çünkü hala diğer özel eğitim bölümlerine oranla SAÜ Özel Eğitimin tanınırlığı sınırlı.

Ancak bizler iddialıyız...

Bu kongreyi gerek Öğretim elemanlarımızın desteği gerekse de burada, özel eğitim camiasında çalışan arkadaşlarımızla layıkıyla gerçekleştireceğiz.

Bunu gerçekleştirmek içinde daha çok duyuruya, tanıtıma ihtiyacımız olacaktır. Bunun sonucunda hatırı sayılır düzeyde katılım olacağını umuyoruz.

Sizce SAÜ Özel Eğitim Türkiye'nin dört bir yanından bu kongreye katılcak özel eğitim öğrencilerine ve diğer katılımcılara kongrenin fayda ve kalitesi açısından ne vaat ediyor?

Tabii ki öncelikle kongremizin bilimsel içeriği, düzenleyeceğimiz çalıştaylarımız kongremize katılacak özel eğitim öğrencilerini bu konuda tatmin edecek verimlilik ve kalitede olacak.

Bunun yanında kongreye katılan herkes de misafirlerin ağırlanmasından, kongrenin içeriği, sunumlar vs. kadar SAÜ Özel Eğitim öğrencilerinin ne kadar şanslı olduğunu görecekler, bizler de bunu hissettireceğiz.

Ayrıca Eskişehir'de düzenlenecek Özel Eğitim Kongresinde yapacağımız istişare ve değerlendirmelerin akabinde kongremizin yapılacağı 28 Nisan tarihine kadar da bu kongreye katılacak öğrencilerimize fayda sağlayacak çalışmalarımızda içeriğimize eklenmiş olacak.

Bölüm başkanımız Yrd. Doç. Dr. CANAN SOLA ÖZGÜÇ’ e sorduğum sorulara verdiği samimi cevapları için teşekkür ediyorum.

Gelecek hafta Sn. Bölüm Başkanımızla Özel Eğitim Sohbetimizin diğer kısmında buluşana kadar hoşça kalın, özel eğitimin “farkında” kalın...!