Hendek Vadi Emlak

Güzel ilçemiz Hendek’e açık cezaevi yapılacakmış. Turanlar mahallesinin yanında bulunan Kredi Yurtlar Kurumuna ait eski yurtların açık cezaevine dönüştürüleceği söyleniyor. Hani o binalar sağlam değildi. O yüzden öğrenciler oradan taşınmadı mı? Yoksa birilerinin rantımı söz konusuydu o taşınma işinde?

Peki bu arsaları veren o insanlarla görüşüldümü, elbette hayır. Fakat biz o güzel yürekli insanlarla görüştük. O vatandaşlarımız der ki “biz yerlerimizi eğitim yuvası olması karşılığı verdik, kimse bizim yerlerimize cezaevi yapamaz. Buna hakları yok. Buna müsaade etmeyiz. Eğitim yuvası yapsınlar bir o kadar daha yer verelim.” 

Eyy siyasiler ayağınızı denk alın demek istiyorlar. Bu günün yarını da var. Kapımıza hangi yüzle geleceksiniz, diyorlar…

Peki bu cezaevinde yatan mahkumların hakları nelerdir, bakalım;

* Telefonla görüşme hakkı; Ücretli telefonlarla serbestçe görüşme yapabilirler. Görüşmeler dinleme ve kayıt altına almaya tabi değildir.

* Eğitim Alma Hakkı; Örgün ve yaygın öğretimden yararlanabilirler. Örneğin üniversiteye devam edilebilir.

* Sosyal Güvenlik; Hükümlünün çalışmasının karşılığında SGK primi ve cüz’i de olsa maaş ödenir.

* Özel İzin Hakk; Hükümlülerin aileleriyle bağlarını sürdürmelerini veya güçlendirmelerini ve dış dünyaya uyumlarını sağlamak amacıyla kurum en üst amirinin önerisi ve Cumhuriyet Başsavcılığının onayı ile yılda en çok üç kez olmak üzere her defasında yol hariç üç güne kadar izin verilebilir.Gidilecek mesafe göz önünde bulundurularak gidiş geliş için toplam dört günü geçmemek üzere yol izni verilir.

Yani…

Yukarıda saydığım kişiler ilçemizde rahatça dolaşabilecekler.

Eğitim şehri Hendek dediğiniz yer suçlular şehrine dönüşecek. Geleceğin Türkiye’sini yönetecek öğrenci kardeşlerimizin oturduğu mekanlarda oturabilecekler.

 Şimdi…

Sn. Belediye başkanını, Siyasi parti ilçe başkanlarını (özellikle iktidar partisi), Sivil Toplum kuruluşlarını, tüm Muhtarlarımızı ve özellikle halkımızı duyarlı olmaya davet ediyorum.

 Yapmayın beyler…

İlçemizin geleceğini karartmayın. Aldığınız emanete ihanet etmeyin.  Her şeyi oldu bittiye getirdiniz. Bari bunda Hendek halkının sesine kulak verin.

 Yoksa…

Gelecek nesiller hiç birimizi rahmetle anmayacak haberiniz ola.

Suçun ve suçlunun değil, kardeşliğin hakim olduğu Hendek’te yaşamak dileği ile…

 Kalın sağlıcakla…