Seçim Kanunu Teklifi'nin birinci bölümü TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Buna göre, Kabul edilen maddelere göre, seçimlerde yüzde 10 olarak uygulanan ülke seçim barajı yüzde 7'ye indirildi. Seçime katılma yeterliliği elde eden parti, belirtilen süreler içinde ilçe, il ve büyük kongrelerini üst üste iki defa yapmamışsa seçime katılma yeterliliğini kaybedecek. Salt TBMM'de grup kurmuş olmak, seçime katılabilmenin yeter şartından biri olamayacak.

HASBAŞ’TAN ANKARA’YA ZİYARET

 

Bu kapsamda Genel Yayın Yönetmenimiz Güven Hasbaş, Milliyetçi Hareket Partisi Sakarya Milletvekili M. Levent Bülbül’ü Ankara’da TBMM’deki ofisine ziyaret gerçekleştirdi.

PARTİLERİN YARARINA OLACAK BİR SİSTEM

 

Kanun teklifine ilişkin Bülbül; “Metni incelensin. Bu kanun teklifinde herhangi bir partinin yararına olmayan bir teklif olmadığının herkes görür. Görmek isteyen görür. Bunun yanı sıra partiler iki sefer sistem kullanıyordu. Önce ittifaklara bölünüyordu milletvekili dağılımı, sonra ittifakların içerisinde uygulanarak bunların içinde partilere dağılıyordu milletvekili sistemi” dedi.

TORBAYA DAĞILIM İMKANLARINDAN FAYDALANMAK HAKSIZLIK 

Sözlerinin devamında milletvekili seçimlerine de değinen Bülbül; “TBMM’de şu an 30 tane milletvekili sırf bu ittifak torbasına ayrılmaktan dolayı karşı taraftan kendisinden çok daha fazla oy alan bir parti olmasına rağmen karşı ittifakta yer alıp oyları toplayarak almak suretiyle milletvekili çıkarılıyor. CHP yıllardır böyle milletvekili çıkarmış durumda. İYİ Parti’de öyle. MHP’de bazı yerlerde çıkardı ama bazı yerlerde de sırf bu yüzden kaybetti. Bunun bir partiye yaradığı diye bir şey yok. Bizim itiraz ettiğimiz şey şu 70 bin oy aldıysa bir parti o 70 bin parti milletvekili çıkartamadığı halde 50 bin oy alan parti bu sistem üzerinden çıkartıyorsa o zaman burada bir yanlışlık var. Bunu düzeltmemiz lazım. Yani her parti kendi oyuyla varlık göstersin. Torbaya dağılım imkanlarından faydalanmak haksızlık. Vatandaş seçmen iradesinde bir sapma ortaya çıkarmasın” diye konuştu.

HAKKANİYETLE SONUÇLANSIN

Hasbaş’ın bu durumun Sakarya’da nasıl olacağı sorusuna cevap veren Bülbül; “Sakarya özelinde belirlersek Sakarya 5,1,1 oluyor. 2018 seçimlerine göre. Şimdi bu Sakarya’ya özel çıkartılmış bir şey değil ama. Osmaniye’de yüzde 31 buçuk oy aldık. Biz 1 milletvekili çıkartırken ikinci milletvekilini çıkartamazken, bizim yarımızdan daha az oy alan CHP yüzde 13’le milletvekili çıkarttı. Bunu hakkaniyet açısından değerlendirmek lazım. Bu ittifaklara zarar verecek bir gelişme değil. Herkes emeğiyle olacak. CHP artık oylarla 30 milletvekilinin 19’unu almıştır. Dolayısıyla temel amaç şu muhalefet seçime 1 yıldan biraz fazla süre kaldığı dönemde yapılan kanun değişikliğinin hileli ve iktidarın kendi yararına yaptığı bir kanun değişikliği olarak yaptığını tanıtıp şeklinde söylüyorlar. Diyoruz ki her parti kendi oyuyla ne yaparsa yapsın” şeklinde konuştu.