“Gurmenna Gurme Reçeller Yarışmasının Ödül Töreni Yapıldı”

Vali Nayir, Sakarya Ticaret Borsası, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sarılar Fındık Fabrikası Ltd. Şti ve Ramada Otel işbirliğinde düzenlenen Kadın Destek Yöresel Ürünler Gurmenna Gurme Reçeller Yarışmasının Ödül Törenine katıldı.

Törene Vali Ahmet Hamdi Nayir ile birlikte; Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Hendek Kaymakamı Halil İbrahim Acır, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Ak Parti İl Başkanı Yunus Tever, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Âdem Sarı, İlçe Emniyet Müdürü Şevket İlhan, İlçe Jandarma Komutanı Süleyman Sercan Candan, Ak Parti Hendek İlçe Başkanı Av. Hasan Serdar Baykal ve yarışmacılar ile çok sayıda davetli katıldı.

“Miras Kalan Tatları Gün Yüzüne Çıkarmak İstedik”

Törende bir konuşma yaparak 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününde üreten kadınları destekleme projesi final programını gerçekleştirmekten memnuniyet duyduklarını belirten Hendek Ramada Otel İşletmecisi Barış Sarı, anneannelerinden, babaannelerinden miras kalan tatları gün yüzüne çıkartmak ve kadınlara destek vermek amacıyla girdikleri bu yolda kendilerini yalnız bırakmayan herkese teşekkür etti.

“Ben de Varım Demek Önemli”

Böylesi özel bir günde, Dünya Kadın Hakları Gününün idrak edildiği özel bir günde böylesi bir yarışma ortamında bulunmaktan onur duyduklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, İlimizin muhtelif ilçelerinden yarışmaya katılım sağlayan tüm kadın girişimcileri tebrik ettiklerini, bir işte ‘Ben de varım’ diyebilmenin önemli bir olgu olduğunu, yöresel yiyeceklerimizin ilaç olmasını, şifa kaynağı olmasını, damak zevki ve kültürümüzün parçası olmasını dilediklerini söyledi.

“Kadın Hakları Gününü Kutladı”

Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilerek bunun da dünyada kutlanmasını sağlayan özel bir gün olan 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutladığını dile getirip törende bulunan misafirleri, jüri üyeleri ve yarışmacıları selamlayarak konuşmasına başlayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bizleri yıllardır ayakta tutan güçlerin başında elbette kültür gücümüz geliyor. Kültüre ait değerlerimiz bize güç veriyor. Kültürümüze kıymet katan, lezzet katan hususlardan birisi de yeme alışkanlığımızdaki becerilerimizdir.

“Yemek Kültürümüz İle Övünüyoruz”

Çok değişik coğrafyalardan insanların bulunduğu, Türkiye’nin özeti sayılabilecek bir İlde yaşıyoruz. İlimiz birçok alanda büyük zenginlikler barındırıyor, bunların içerisinde yemek kültürü ve gastronomi açısından sahip olduklarımız ile övünüyoruz. Böyle özel bir günde, güzel bir organizasyonda sosyal sorumluluk taşıyan bir projeyle, kadınlarımızın emeğini yansıtan bir yarışma vesilesiyle burada bulunmanın huzurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ülke ekonomisine, aile ekonomimize katkı sağlayan ve bizi biz yapan değerleri yaşatmanın, kültürümüze de katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu yarışmanın paydaşlarının artırılarak geleneksel olarak her yıl yapılmasında fayda görüyorum. Yerel yönetimlerimizi, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizi, Tarım Müdürlüklerimizi de işin içine katarak daha da geniş bir anlayışla bunu geliştirmenin yolunu bulmamız gerekiyor. Jürimiz tarafından finalistler belirlenmiştir elbet, ancak bizim gözümüzde yarışmaya katılan herkes birincidir. Burada bulunan tüm yarışmacılarımızı ve bu gibi organizasyonlara yön veren herkesi tebrik ederken, bu zenginliğin artarak devam etmesini diliyorum” dedi.

“15 Kişi Finale Kaldı”

Yaklaşık 200 kişinin Nar Reçeli, Biber Reçeli, Dağ Çileği Reçeli, Domates Reçeli, Bal Kabağı Reçeli çeşitlerinden biriyle ya da karışımlarıyla katıldığı yarışmada finalistler, Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Dilistan Shipman’ın başkanlığındaki Jüri Heyeti tarafından belirlendi. Yarışmada finalist olan 15 yarışmacıya katılım belgeleri verilirken, yaptığı Domates Reçeli ile birinci olan Elena Baysal ödülünü ve plaketini Vali Ahmet Hamdi Nayir ile İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’un elinden aldı.

Törenin sonunda protokol üyeleri ve yarışmacılar, İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi Bölümü Öğrenci Grubunun mutfak araç ve gereçleri ile ritim tutup seslendirdiği Bir Başkadır Benim Memleketim isimli şarkıya da eşlik ettiler.